Ako si môžete sporiť v banke

Autor: Andrej Dorič
09.04.2013 (07:00)

Banky ponúkajú klientom tri druhy sporenia, pri všetkých sú úroky dosť nízke, ale najviac zarobíte na tom keď zveríte banke peniaze na dlhší čas. 


Sporiť si môžete v banke buď na termínovaných vkladoch, sporiacich účtoch alebo na vkladných knižkách. Všetky tipy sporenia majú niečo spoločné, ale existujú medzi nimi aj rozdiely.

Temínovaný vklad s najvyšším úrokom

Pri termínovaných vkladoch si sporíte peniaze počas pevne stanoveného obdobia. Dĺžka je od mesiaca až po desať rokov roky. Môžete tam vkladať peniaze jednorázovo aj opakovane. Termínované vklady sú vhodné pre majiteľov väčších finančných čiastok, ktorí chcú svoje úspory viac zhodnotiť, pretože  úroky na týchto vkladoch sú vyššie ako pri vkladných knižkách, či sporiacich účtoch. Pohybujú sa od 0,01% pri krátkych viazanostiach až do 3,6% pri dlhých vkladoch.

Výška úroku záleží aj na mene, akú si na vklad uložíte. Euro vám vynesie viac ako britská libra či americký dolár.

Na tento druh účtov si vkladajte zvyčajne peniaze, ktoré nutne nepotrebujete. Predčasné výbery sú spoplatnené.

Výhodou, ale aj nevýhodou týchto vkladov môže byť to, že máte pevne stanovenú úrokovú sadzbu na istý čas. Na jednej strane sa nemusíte báť straty v prípade poklesu úrokových sadzieb, na druhej strane ak úroky počas lehoty sporenia stúpnu, je to pre vás nevýhodné.

Pri týchto vkladoch si overte aj to, ako banka úročí vaše peniaze. Niektoré banky pripisujú úroky každý mesiac,  potom vám úročia aj úroky z úrokov, čo sa tiež nazýva kapitalizácia úrokov. Iné vám pripíšu úrok len raz za rok.  Niektoré banky ako výhodu k termínovanému účtu vám ponúknu pravidelné pripisovanie úrokov na váš bežný účet. Avšak tým sa stráca možnosť kapitalizácie úrokov. 

Pozor si dávajte aj na minimálne sumy požadované bankou na otvorenie viazaného účtu. Banky s lákavými úrokmi od vás budú chcieť na začiatok niekoľko stoviek až tisícok eur.

Nezabúdajte aj na to, že časť úrokov vám zoberie aj štát, pretože na úroky sa vzťahuje 19% daň z príjmu.

Neprehliadnite:

Porovnajte si úroky na vkladných knižkách a sporiacich účtoch
Porovnajte si úroky na termínovaných vkladoch
Termínované vklady vám opäť zarobia menej
 


Sporiaci účet je flexibilný

Tento účet je akýmsi doplnkom k vášmu bežnému účtu. Keď na bežnom konte máte prebytok, môžete si ho presunúť na sporiaci účet, ktorý má vyššie úroky. Výhodou tohto účtu oproti termínovanému je to, že sporiť môžete aj nepravidelne a môžete si z neho voľne peniaze vyberať, keďže väčšina bánk si neúčtuje poplatok za predčasný výber. Niektoré banky však majú výpovedné lehoty aj pri tomto účte.

Úroky sa priemerne pohybujú od 1% do 2% ročne, ale sú zvyčajne variabilné teda môžu sa meniť v priebehu roka.

Vkladná knižka pomaly ustupuje

Vkladná knižka je určená na pravidelné aj nepravidelné sporenie. Vkladáte tam istú sumu periodicky napríklad raz sa mesiac či rok. Úroky sú pripisované raz ročne. 

Ak máte vkladnú knižku bez viazanosti máte možnosť v prípade potreby vybrať si finančné prostriedky bez poplatkov. Pri nej sú úroky veľmi nízke.  Ak máte knižku viazanú zarobíte ročne niečo cez 1%, ale  výber musíte ohlásiť v predstihu, inak vám hrozí sankčný poplatok.

Na disponovanie s prostriedkami na vkladnej knižke môže majiteľ splnomocniť aj tretie osoby. Niektoré banky ponúkajú aj výherné vkladné knižky. Vklady na nich sa neúročia, ale sú predmetom žrebovania o finančné prémie. Tie sú však neskôr predmetom zdaňovania.  Banky vám tiež ponúknu aj devízovú vkladnú knižku či knižku určenú pre deti.

V ére internetového bankovníctva však už obľúbenosť tohto produktu klesá.

Poplatky

Poplatky za zriadenie, vedenie a zrušenie termínovaného vkladu a sporiaceho účtu sú nulové. Pri vkladných knižkách poplatok za zriadenie a vedenie je nulový, no niektoré banky účtujú poplatok
za zrušenie vkladnej knižky vo výške od 3 do 7 EUR.

Ochrana vkladov

Prostriedky na termínovanom vklade, sporiacom účte či vkladnej knižke  podliehajú ochrane v zmysle zákona o ochrane vkladov. Podľa zákona sú chránené neanonymné vklady (vedené na meno, alebo názov spoločnosti)  do výšky 100 000 EUR.

 


Foto: Ivan Sedlák