Aký dopad mali epidémie na akciové trhy?

Autor: redakčne upravené
24.02.2020 (15:30)

SARS, Ebola, Prasacia chrípka. Ako prišli tak aj odišli. Ako však ovplyvnili akciové trhy?

Epidémia koronavírusu prišla v čase, keď čínska ekonomika vykazuje najpomalší ekonomický rast od roku 1990.

V prípade vymknutia spod kontroly sa môže nákaza rozšíriť cez viaceré kanály aj do svetovej ekonomiky. Podľa portfólio manažéra Across Private Investments môžu byť negatívne efekty koronavírusu podobné ako v prípade obchodnej vojny. Narúšajú výrobné reťazce a zvyšujú neistotu v globálnom obchode. Čína je najväčším exportérom medziproduktov určených na finalizáciu produktov, čo ohrozuje globálnu subdodávateľskú sieť. Môže nastať pokles záujmu o automobily, na čo by doplatilo napr. Nemecko, ktoré je vyše 1,5 roka v priemyselnej recesii. Rovnako by mohla poklesnúť ziskovosť nadnárodných spoločností pôsobiacich v Číne. „Krajina zároveň reprezentuje až polovicu svetového dopytu po kovoch a je najväčším importérom ropy. Niet preto divu, že na globálny akciový trh sa vrátila volatilita a komodity zažili výrazný výpredaj,“ konštatuje J. Rosa portfólio manažér Acrossu. 

Čínsky akciový trh poklesol po predlžených prázdninách pre oslavy lunárneho roka o približne 9 %. Ide o najhorší deň od roku 2015. Až 90 % všetkých spoločností zaznamenalo maximálny denný pokles o 10 %, tvrdí J. Rosa. Stalo sa tak aj napriek tomu, že čínska centrálna banka oznámila rekordné stimuly a zakázala fondom predávať. Čína má v porovnaní s vírusom SARS (r. 2003) zdravotníctvo na oveľa lepšej úrovni. Účinnejšie sú aj prijaté opatrenia, pričom napomáha aj skrátený reakčný čas. Na druhej strane je jej dopad na svetovú ekonomiku približne štvornásobne vyšší, čo zvyšuje riziko stabilizácie.

pic

Po epidémii prichádza rast

V porovnaní s obchodnou vojnou je v prípade epidémií jeden zásadný rozdiel. „Kým dopady protekcionistických opatrení sú väčšinou hlbšie, vírusy majú historicky na svetovú ekonomiku a akciový trh zvyčajne len dočasný vplyv. V prípade štyroch podobných prípadov (vrátane vírusov SARS či Eboly) vzrástol miestny akciový trh mesiac po vrchole epidémie o 12 % a po 3 mesiacoch o vyše 20 %. Výpredaj by bol teda aj v tomto prípade kontraproduktívny,“ vysvetľuje J. Rosa. Na druhej strane, priestor pre lacnejší nákup trval len pár dní a neoslnil ani svojou veľkosťou. Akcie rozvinutých krajín zaznamenali pokles na úrovni 3 %, pričom v súčasnosti dokázali straty kompletne vymazať. Čína má k tomu veľmi blízko. Situácia je však aj napriek upokojeniu neprehľadná. Určiť vrchol paniky je náročné. Krátkodobú volatilitu preto vylúčiť nemožno. Trhy potrebujú jasné náznaky stabilizácie nákazy. Testovanie nových vakcín k nej predstavuje prvý krok.

Či sa z vírusovej epidémie stane epidémia ekonomická, bude závisieť, ako si s vírusom poradí Čína. To sprostredkovane ovplyvní aj ostatné regióny svetovej ekonomiky.
 
Zdroj: Accross Private Investments, Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com