Americký prezident Joe Biden ohlásil zákaz dovozu ropy z Ruska
„Nebudeme súčasťou subvencovania Putinovej vojny," vyhlásil šéf Bieleho domu.
Americký prezident Joe Biden v utorok oznámil, že USA zakážu dovoz ruskej ropy. Zvýši sa tak daň, ktorú ruská ekonomika platí za inváziu na Ukrajinu. „Nebudeme súčasťou subvencovania Putinovej vojny," vyhlásil Biden a nový krok označil za „silný úder" ruskej schopnosti financovať ofenzívu. Prezident Američanov upozornil, že stúpnu ceny. „Obrana slobody bude niečo stáť," povedal.
Biden konštatoval, že USA konajú po konzultáciách s európskymi spojencami, ktorí sú závislejší na dodávkach ruských energií. Európska únia však tento týždeň prijme záväzok čo najskôr postupne ukončiť svoju závislosť od energií z Ruska.
Dokonca už pred americkým zákazom mnohé západné energetické firmy, vrátane spoločností ExxonMobil a BP, zrušili vzťahy s Ruskom a obmedzili dovoz. Firma Shell, ktorá tento víkend kúpila ropu z Ruska, sa v utorok za svoj krok ospravedlnila a sľúbila zastavenie ďalších nákupov ruských energií. Podľa predbežných údajov z amerického ministerstva energetiky dovoz ropy z Ruska do USA v poslednom februárovom týždni klesol k nule.
Zdroj: SITA, Foto: Mitul Shah, burst.shopify.com
Tweet
