Ani veľký e-shop nie je zárukou bezpečnosti

Autor: redakcia
14.02.2020 (09:00)

Zneužitie platobnej karty na online nákupy dnes nie je ničím výnimočným. Nevyhnú sa mu ani známe e-shopy a ani bežný slovenský zákazník. Čo treba robiť, aby ste toto riziko minimalizovali?

Čitateľovi BANKY.sk sa stalo, že v známom globálnom online obchode W*** mu niekto zneužil prihlasovacie meno a heslo, nabúral sa mu do konta a chcel nakúpiť na jeho kartu tovar za 900 eur. Našťastie platba bola zablokovaná z dôvodu nízkeho denného limitu. Tento prípad vyvoláva otázky, či sú platby kartou na internete naozaj také bezpečné, ako tvrdia kartové firmy a banky.

Náš čitateľ urobil niekoľko chýb z neopatrnosti. V prvom rade mal vo svojom prehliadači zapamätané číslo karty. Odborníci tvrdia, že je to rizikové a odporúčajú neukladať si údaje o karte do prehliadačov. „Okrem klasického pravidla obozretnosti, je tu aj riziko, že si potom náhodne nainštalujete nejaký nepreverený add-on, teda doplnok od pochybného autora, ktorý sa tak môže dostať k osobným údajom,“ vysveteľuje Dominik Miša, hovorca VÚB. Ukladať hesla či čísla kariet na weboch online obchodov neodporúča ani Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky. Podľa nej hrozí riziko zneužitia platobných údajov hackermi. Upozorňuje aj na nákupy rôznych počítačových hier rodičmi pre deti. „Karta je prepojená na služby hry, kde môžu byť klientovi automaticky účtované rôzne poplatky za hru,“ dodáva L. Žáčková.

Náš čitateľ si dal zneužitú kartu okamžite zablokovať a požiadal o vydanie novej. V tomto postupoval správne.

Nabúraná dôvera

Problematická ostáva dôvera aj vo veľké online obchody, ktoré tiež môžu byť pre človeka a jeho osobné údaje nebezpečné. „V prípade, že obchodník nie je zabezpečený 3D Secure protokolom, tak jednoznačne je rizikový,“ dodáva D. Miša.

Probém je, že banky zvyčajne nemajú šancu identifikovať, že nákup bol falošný. Banka môže kartu zablokovať, len keď sa jej ozve klient. „Nie je možné predvídať, kedy a kde môže dôjsť k zneužitiu karty,“ myslí si Timea Pajtinková, PR špecialistka mBank. Banky však vedia rýchlo zareagovať na masové podvodné pokusy a rýchlo zablokujú kartu. „Ak má klient podozrenie, že bol podvedený, môže každú platbu reklamovať priamo na pobočke,“ dodáva D. Miša.

Pravidlá obozretnosti

Ak má človek negatívnu skúsenosť s platbou kartou pri online nákupe, to neznamená, že by mal s online nákupmi úplne prestať. Stačí dodržiavať niekoľko základných pravidiel obozretnosti.

Jednoduché pravidlo bezpečnosti je nastavenie si limitu pre internetovú platbu tesne pred nákupom. Po zaplatení je potrebné limit opäť znížiť na nulu. Nastavenie výšky limitu pre internetové platby mnohé banky dnes ponúkajú priamo v mobilnej aplikácii alebo vo svojom internet bankingu.

Banky tiež klientom odporúčajú pri internetových nákupoch využívať overené a bezpečné stránky. Tú identifikujete tak, že v lište prehliadača je uvedený indikátor https:// alebo zámok. „Je vhodné kliknutím na ikonu overiť platnosť certifikátu,“ dodáva L. Žáčková.

Najvyšší spôsob ochrany predstavuje protokol 3D Secure, ktorý zabezpečuje overenie transakcie aj cez SMS, ktorá je zasielaná na mobilný telefón cez dynamický jednorazový kód. „Využívanie 3D Secure je zadarmo a je označené logami Verified by VISA, Mastercard SecureCode prípadne Mastercard Identity Check,“ dodáva hovorkyňa Poštovej banky.

Ako sa môže človek brániť voči zneužitiu platobnej karty na internete

  • Neukladajte si údaje o karte do svojho internetového prehliadača.
  • Skontrolujte si, či je web zabezpečený a má na začiatku https a symbol zámku, nie len http.
  • Dávate si pozor na podvodné ponuky, ktoré sa vo veľkej miere objavujú alebo prichádzajú cez email a ponúkajú atraktívny tovar za nereálne ceny.
  • Zadávate informácie z platobnej karty ako je jej číslo, platnosť, overovací CVV/CVC kód iba do otvorenej platobnej brány.
  • Všímajte si, či vám príde na mobil potvrdzovací SMS kód ku transakcii.
  • Nastavte si v mobilnej apke alebo v internet bankingu limity pre internetové platby. Keď na internete neplatíte, internetové platby si vypnite.
  • Nastavte si notifikácie, ktoré vás upozornia na pohyb na účte.
  • Pokiaľ niečo nesedí, overte si transakciu v banke alebo volajte na zákaznícke centrum
  • Ani veľký e-shop nie je zárukou bezpečnosti. Poriadne si skontrolujte webovú stránku, kde nakupujete, venujte pozornosť detailom ako sú pravopisné chyby.
  • Overte si kontaktné údaje e-shopu, preverte si jeho IČO a DIČ

Foto: Nicole De Khors, Burst.shopify.com