Bank of America skončila vo štvrtom štvrťroku v strate

19.01.2009 (00:00)

Informáciu o strate zverejnila len niekoľko hodín po tom, ako získala prísľub vládnej pomoci v objeme 20 mld. USD, ktorá má uľahčiť jej nedávne prevzatie banky Merrill Lynch

Bank of America v piatok informovala, že vo štvrtom štvrťroku minulého roka skončila v strate. Túto informáciu zverejnila len niekoľko hodín po tom, ako získala prísľub vládnej pomoci v objeme 20 mld. USD, ktorá má uľahčiť jej nedávne prevzatie banky Merrill Lynch & Co, ktorá vo štvrtom štvrťroku skončila v rekordnej strate 15,31 mld. USD. Samotná Bank of America vykázala čistú stratu 1,79 mld. USD, čiže 48 centov na akciu. Strata Merrill Lynch je vyčíslená na 9,62 USD na akciu.

Pomoc pre Bank of America pochádza z vládneho balíčka v objeme 700 mld. USD určeného na odkúpenie zlých aktív. Poskytnutie nového kapitálu znamená, že Bank of America z balíčka dostane celkovo 45 mld. USD. V rámci novej pomoci, ktorú oznámilo ministerstvo financií, Federálny rezervný systém a Federálny úrad pre poistenie vkladov poskytnú banke Bank of America 20 mld. USD z vládneho záchranného balíčka výmenou za preferenčné akcie. Vláda zároveň súhlasila, že sa bude podieľať na pokrytí strát vyplývajúcich zo zlých aktív, ktoré Bank of Amerika prevzala, keď 1. januára zaplatila približne 19,4 mld. USD za Merrill Lynch.

Americkí predstavitelia sa obávajú, že v situácii, keď finančný systém padá pod ťarchou zlých hypotekárnych úverov, by zhoršenie kapitálovej základne Bank of America predstavovalo riziko pre celý finančný systém. Pre krytie strát platí princíp, podľa ktorého Bank of America musí absorbovať prvých 10 mld. USD potenciálnych strát, vláda nasledujúcich 10 mld. USD a ďalšie straty sa rozdelia v pomere 9:1 v prospech banky.


Zdroj: SITA,