Banky opäť začínajú boj o klientov zlacňovaním hypoték

Autor: Ľudovít Petržala
14.02.2014 (16:45)

Finančné domy na Slovensku opäť začali hromadne znižovať úroky na úveroch na bývanie, ktoré klesajú k 3% ročne. Najnovšie tak urobili Tatra banka, mBank a UniCredit Bank.  

Tatra banka znížila od 5. februára úrokovú sadzbu pri klasickej hypotéke, americkej, ale aj so štátnym príspevkom pre mladých. Zníženie úroku pri dvoj a trojročnej fixácii bolo o desatinu percentuálneho bodu a pri päťročnej fixácii o dve desatiny.

Po novom tak na klasickej hypotéke pri dvojročnej viazanosti môžete čakať sadzbu od 3,05% ročne a pri päťročnom fixe získate úrok od 3,55%. Prehľad všetkách sadzieb pre klasické hypotéky nájdete tu.

Hypotéku so štátnym príspevkom pre mladých môžete v Tatra banke pri dvojročnom fixe získať už za 0,05% ročne a pri päťročnej fixácii je úrok od 0,55%. Úroky na tomto type úveru sa v niektorých bankách blížia skoro k nule, takže je naozaj výhodné si teraz požičiavať. Kompletný prehľad sadzieb hypoték pre mladých môžete pozrieť tu.

V nasledovnej tabuľke si môžete pozrieť top 5 bánk, ktoré ponúkajú najvýhodnejšie klasické hypotéky pri päťročnej viazanosti.

Banka Ročný úrok od
Slov. sporitelna
Úver na bývanie
3,09%
UCB
Hypoúver Klasik
3,09%
CSOB
VARIO Hypotéka 
3,24%
logo mBank
mHypotéka  
3,49%
Tatra banka
HypotékaTB  
3,55%


mBank skresala najviac úrok na bezúčelovej hypotéke


Ďalším finančným domom, ktorý menil úrokové sadzby smerom dole je mBank. Od 10. februára pri účelovej mHypotéke s trojročnou fixáciou úroky klesli z 3,24% na 3,19% za rok a pri päťročnej sú teraz na úrovni 3,49%, čo je výrazný pokles z pôvodných 4,14%. Pri bezúčelovej hypotéke znižovanie bolo ešte výraznejšie. Pri trojročnom fixe úrok spadol z 3,94% na 3,39% a pri päťročnom z 4,58% na 3,69%.

UniCredit Bank skresala úrok na 2,5%


Minulý týždeň znižovala úroky na hypotékach aj UniCredit Bank. Tá už aj minulý rok ponúkala jednu z najlákavejších úrokových sadzieb pod 3%. Od 7. februára začala ponúkať hypotéku s fixom na jeden rok s úrokovou sadzbou od 2,5% ročne, čo je najnižší úrok na trhu. Krátkodobá fixácia však môže byť nevýhodná ak dôjde k zvýšeniu úroku v budúcnosti.

Odporucame

Foto: Ivan Sedlák