Banky sa po odchode DPH dostali do 2-miliardového denného podstavu likvidity

25.07.2002 (00:00)

3 až 4 miliardy Sk odišli v strede týždňa za platbu daní, čím sa bankový sektor na Slovensku dostal do denného podstavu korunovej likvidity v objeme takmer 2 miliardy Sk
3 až 4 miliardy Sk odišli v strede týždňa za platbu daní, čím sa bankový sektor na Slovensku dostal do denného podstavu korunovej likvidity v objeme takmer 2 miliardy Sk. Do sektora pritiekla splatná sterilizácia v objeme 24,3 miliardy Sk, likviditu okrem toho posilnili aj maturujúce štátne pokladničné poukážky (ŠPP) v celkovej sume 14,12 miliardy Sk a štátne dlhopisy (ŠD) v hodnote 3,2 miliardy Sk.

Okrem peňazí z utorkového repo tendra v objeme 42,449 miliardy Sk odišli aj spomínané prostriedky za DPH. Banky tak na účtoch povinných minimálnych rezerv (PMR) držali 24,951 miliardy Sk, čím sa v priebežnom vyjadrení dostali tesne pod 102 %. Na medzibankovom peňažnom trhu sa podľa dílera ING Bank Martina Kosku transakcie uskutočňovali predovšetkým s krátkymi splatnosťami. Cena jednodňových úložiek sa nachádzala na úrovni 7,4/7,6 % p.a.

a je pravdepodobné, že sa v ďalších dňoch udrží tesne nad 7 % p.a. Týždňové fondy sa kótovali na 7,45/7,55 % p.a., dvojtýždňové na 7,7/7,85 % p.a. a mesačné na 7,9/8,05 % p.a. Dvojmesačné depozitá sa pohybovali na 8,1/8,15 % p.a., trojmesačné na 8,1/8,2 % p.a. a šesť- aj deväťmesačné na 8,15/,25 % p.a. Najvyššie sa na úrokovej krivke nachádzali dvanásťmesačné zdroje na 8,2/8,25 % p.a.

Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR výslovne zakázané.
Copyright©2002TASR.
Zdroj: TASR,