Banky sa s CDCP už dohodli na riešení oživenia kapitálového trhu

29.03.2004 (00:00)

V najkratšom možnom čase by už malo byť obchodovanie na slovenskom kapitálovom trhu obnovené
V najkratšom možnom čase by už malo byť obchodovanie na slovenskom kapitálovom trhu obnovené. Banky, ktoré spočiatku nedôverovali novému systému vyrovnávania burzových obchodov a od začiatku tohto týždňa pre svojich klientov na burze žiadne transakcie nerealizovali, sa totiž s novovytvoreným Centrálnym depozitárom cenných papierov (CDCP) už dohodli na prijateľnom riešení vzniknutých problémov.

Na dnešnom spoločnom rokovaní, ktorého sa zúčastnili aj predstavitelia Úradu pre finančný trh (ÚFT), Ministerstva financií (MF) SR, Národnej banky Slovenska a aj bratislavskej Burzy cenných papierov, sa totiž našlo prijateľné technické i právne riešenie. Ako ďalej informuje hovorca ÚFT Marek Kačmár, nájdené riešenie zabezpečí prevádzkovanie nového systému centrálneho depozitára s využitím technických prvkov starého systému.

Hovorkyňa CDCP Želmíra Habánová pre TASR spresnila, že plné obnovenie obchodovania nastane až potom, čo sa nové riešenie ešte náležite otestuje. Na otázku, či je možné obnovenie obchodovania očakávať už v prvých dňoch budúceho týždňa, hovorkyňa reagovala tým, že presnejší termín sa zatiaľ ešte nedá konkretizovať. Ako uviedli na tlačovej besede zástupcovia Asociácie bánk, nájdené náhradné riešenie by sa malo testovať už v pondelok, pričom v utorok je možné obnovenie obchodovania s cennými papiermi. "Možné je však aj to, že náhradné riešenie nebude fungovať," dodali. V prípade, že sa podarí obnoviť obchodovanie, paralelne s náhradným riešením budú banky naďalej testovať nový systém depozitára.

CDCP bol zo strany bánk i obchodníkov s cennými papiermi skritizovaný za nedostatočnú technickú prípravu spustenia nového systému vyrovnávania obchodov. ÚFT po preverovaní skonštatoval, že depozitár splnil všetky zákonom stanovené podmienky pre svoju činnosť.

Jediným členom CDCP cez ktorý sa dalo v priebehu tohto týždňa obchodovať, bola spoločnosť RM-S Market. Celkovo 11 bánk, ktoré sú tiež členmi depozitára, do obchodovania vstupovať odmietali. Doteraz pritom mohla obchody vyrovnávať iba samotná burza. V novom systéme to už môžu realizovať aj členovia CDCP.

Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR výslovne zakázané. Copyright©TASR.
Zdroj: TASR,