Celkové tohtoročné objednávky v priemysle by mali byť podľa odhadov analytika najnižšie od roku 2021

16.05.2024 (18:05)

Objem nových objednávok v slovenskom priemysle klesol v marci medziročne až o 16,9 %. V absolútnej hodnote to predstavuje pokles na 5,38 mld. eur.

Po zohľadnení sezónnosti sa objednávky medzimesačne znížili podľa Štatistického úradu SR o 4,6 %. Prepad vykazovalo všetkých dvanásť sledovaných odvetví priemyslu.

Najvýraznejší medziročný pokles zaznamenali objednávky zo sektorov výroba odevov o 30,7 %, ostatných dopravných prostriedkov o 21,9 %, výroba a spracovanie kovov o 20,8 % alebo výroba motorových vozidiel o 9,5 %. „Negatívny vývoj v priemysle na začiatku roka súvisí so situáciou na západných trhoch a najmä v Nemecku, kde sú rovnako naďalej slabé nové priemyselné objednávky, a to napriek nádejnejším údajom exportu,“ komentoval analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Analytik sa domnieva, že pre domáce podniky bol prvý štvrťrok tým najťažším obdobím v rámci tohto roka a situácia by sa mala pozvoľna zlepšovať. Optimistické dáta sa však podľa jeho slov pravdepodobne neobjavia skôr ako na jeseň a sektor priemyslu ako celku bude v tomto roku viac-menej stagnovať. „Celkové objednávky v priemysle by tak v tomto roku mali byť na úrovni okolo 60 mld. eur, čo by bol medziročný pokles o približne 10,5 % a zároveň najnižší objem od roku 2021,“ dodal Boháček.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák