Ceny nehnuteľností v Bratislavskom kraji prvýkrát od konca roku 2022 mierne vzrástli

09.05.2024 (18:10)

Pokles cien nehnuteľností sa na konci vlaňajška výrazne spomalil. Údaje zo začiatku tohto roka však podľa analytika Národnej banky Slovenska Romana Vrbovského ukazujú, že cesta k oživeniu na realitnom trhu nemusí byť len priamočiara.

Ceny nehnuteľností medzi štvrťrokmi klesli o 0,4 %. Trend medzimesačných rastov pretrval od októbra do januára, vo februári však prišlo výrazné zlacnenie. Zastavilo sa tiež podľa analytika postupné znižovanie ponuky, ktoré bolo možné vidieť počas celého vlaňajška. Mierne vzrástli ceny bytov, zatiaľ čo ceny domov, naopak, poklesli. Najvýraznejší pokles je v Banskobystrickom a Košickom kraji. V Bratislave ceny prvýkrát od konca roku 2022 mierne vzrástli.

V prvom štvrťroku aktuálneho roka poklesli ponukové ceny nehnuteľností o 0,4 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku. V medziročnom porovnaní boli ceny o 5,2 % nižšie. V jednotkovom vyjadrení je to pokles o 10 eur na meter štvorcový. Tým sa dostávame na priemernú cenu 2 423 eur za meter. K posunu celkovej ceny bývania smerom nadol prispel najmä podľa Vrbovského Košický a Banskobystrický kraj. Príspevok Bratislavského kraja je po dlhej dobe opäť kladný.

Priemerná cena bytov na začiatku tohto roka vzrástla o necelých 5 eur za meter a dostala sa na 2 689 eur za meter. „Medzi štvrťrokmi teda pozorujeme mierny nárast o 0,2 %, medziročne pokles o 3,8 %,“ uvádza analytik. Vzrástli podľa neho predovšetkým ceny 1-izbových bytov, rozľahlé 5-izbové zlacneli. Naopak, priemerná cena domov sa znížila o 47 eur za meter. Vymazala tak rast z predchádzajúceho štvrťroka a dosiahla úroveň 1 865 eur za meter. Oproti minulému štvrťroku je to pokles o 2,4 %, medziročne je to zníženie o 3,4 %.

Pokles ponuky, ktorý pretrvával počas celého minulého roka sa v prvom štvrťroku 2024 zastavil. Spomalenie cenového poklesu v predchádzajúcom štvrťroku pravdepodobne podľa Vrbovského mohlo na trh priviesť nových predávajúcich. Takto zvýšená ponuka následne prispela k dodatočnému zníženiu cien. Podiel bytov a domov na celkovom objeme inzerátov zostal nezmenený.

„Z regionálneho pohľadu je najzaujímavejší prvý cenový rast v Bratislavskom kraji od konca roku 2022,“ uviedol analytik. Ceny klesali v šiestich krajoch, najviac v Banskobystrickom o 7,2 % a Košickom o 3,1 %. V Banskobystrickom kraji bol rozhodujúcim faktorom pokles cien domov v okresoch Banská Bystrica, Žiar nad Hronom a Zvolen. V Košickom kraji mal najvýraznejší vplyv pokles cien bytov aj domov v okrese Košice I.

Cenový rast bol v Nitrianskom kraji o 3,4 % a Bratislavskom kraji o 0,3 %. V Nitrianskom kraji k rastu podľa Vrbovského prispel cenový vývoj v okrese krajského mesta a ceny bytov v okrese Šaľa. V Bratislavskom kraji to boli okresy Bratislava III a Senec. Zaujímavosťou podľa analytika je, že Košický kraj mal v minulom štvrťroku najrýchlejší rast, zatiaľ čo Nitriansky, naopak, najvýraznejší pokles.

„Návrat k rastu nebude taký jednoduchý ako sa z údajov za minulý štvrťrok mohlo zdať,“ konštatuje analytik. Počas posledného štvrťroka 2023 medzimesačne ceny nehnuteľností postupne rástli, pričom tento trend pretrval aj v januári 2024. Február a marec však podľa Vrbovského priniesli výrazne nižšie čísla. V dôsledku vývoja v týchto dvoch mesiacoch je medzištvrťročné tempo rastu napokon záporné. Vývoj cien domov a bytov je na mesačnej báze veľmi premenlivý. „Zreálnenie očakávaní na trhu potvrdzuje aj mesačná štatistika čistého prírastku úverov na nehnuteľnosti,“ uzavrel analytik.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia