Česká centrálna banka možno zasiahne proti silnej korune

04.10.2013 (15:00)

 
Väčšina predstaviteľov českej centrálnej banky je presvedčená, že pravdepodobnosť intervencií na devízovom trhu s cieľom oslabiť korunu je vysoká. Vyplýva to zo záznamu zo septembrového zasadania, ktorý banka zverejnila v piatok. "Väčšina členov vedenia banky súhlasila s tým, že pravdepodobnosť spustenia intervencií na devízovom trhu zostáva vysoká," konštatuje sa v zázname.

Niekoľko predstaviteľov českej centrálnej banky sa vyslovilo za okamžité spustenie intervencií. Ekonomika ČR sa v druhom štvrťroku dostala z recesie, ktorá trvala 1,5 roka. Podľa vedenia centrálnej banky ekonomické údaje naznačujú začiatok hospodárskeho zotavovania. Medziročná inflácia v krajine je však celý rok pod želanou úrovňou 2 %. V auguste sa medziročná inflácia spomalila na úroveň 1,3 %.

Zo záznamu zo zasadania českej centrálnej banky vyplýva, že niektorí jej predstavitelia sa obávajú upadnutia ekonomiky do deflácie. Intervencie proti sile českej koruny by podporili rast cien prostredníctvom zdraženia dovozu. Slabšia koruna by okrem toho pomohla exportérom. Intervencie by však mohli zaúčinkovať aj negatívne tým, že by ešte viac utlmili dopyt zo strany spotrebiteľov. 
Zdroj: SITA, Reuters, Foto: BANKY.sk