Česká Komerční banka hlási pokles zisku

07.05.2013 (12:15)

 
Komerční banka, ktorá je tretím najväčším peňažným ústavom v ČR, v prvom štvrťroku evidovala pokles čistého zisku o 9,9 %. Čiastočne to spôsobil pokles úrokových marží v dôsledku toho, že úrokové sadzby v krajine sú v blízkosti nuly. Komerční banka, ktorej majoritným majiteľom je francúzska Société Générale, v utorok informovala, že jej čistý zisk za január až marec bol v sume 3,15 mld. CZK. Nenaplnila tak očakávania analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí predpokladali, že bude v objeme 3,30 mld. CZK.

Čisté úrokové výnosy v prvom kvartáli medziročne oslabili o 5,2 % na 5,26 mld. CZK. Rezervy banky na zlé úvery medziročne klesli o 25,2 % na 470 mil. CZK. Boli tak nižšie v porovnaní s prognózou analytikov, ktorí odhadovali ich výšku na úrovni 545 mil. CZK. Šéf banky Henri Bonnet očakáva, že prostredie zostane v najbližších kvartáloch náročné, ale verí v následné oživenie ekonomiky.

Česká ekonomika sa nachádza v najdlhšej recesii za posledné dve desaťročia. Ide o výsledok slabého dopytu zo strany eurozóny po priemyselnom exporte krajiny. Príčinou je aj pokles domácej spotreby, ktorú ochromili vládne rozpočtové škrty a zvyšovanie daní. Centrálna banka krajiny v snahe o podporu výdavkov v novembri zredukovala úrokové sadzby takmer na nulu.

Na Slovensku Komerční banka obsluhuje svojich korporátnych klientov prostredníctvom Komerční banky, a.s., pobočky zahraničnej banky. Pobočka KB v Slovenskej republike sa orientuje na veľké a stredné firmy s obratom od 33 miliónov eur.

Zdroj: SITA, Reuters, Foto: BANKY.sk