České firmy čoraz viac platia eurom

10.10.2017 (12:00)

Význam eura v českej ekonomike na úkor koruny rastie, konštatuje denník Hospodářské noviny.
Hoci české vlády rozhodnutie o prijatí eura neustále odkladajú, firmy v krajine európsku menu používajú stále častejšie. Eurami české firmy platia dodávateľom, a to v poslednom období aj domácim, v eurách si berú úvery a uhrádzajú napríklad prenájmy. Význam eura v českej ekonomike tak na úkor koruny rastie, konštatuje v utorok na svojej internetovej stránke český denník Hospodářské noviny.

Získajte vstupný bonus až 999 EUR

"Trend eurizácie českej ekonomiky sa meria pomerne zle, presné čísla neexistujú. Ale tendencia, keď stále viac firiem v platobnom styku využíva euro namiesto koruny, je jasná," cituje denník hlavného ekonóma ING Banky Jakuba Seidlera.

Dôvodov, pre ktoré české firmy využívajú euro častejšie aj v domácich transakciách, je podľa denníka Hospodářské noviny niekoľko. Tým hlavným je veľká otvorenosť českej ekonomiky. Dvaja najväčší obchodní partneri Česka, čiže Nemecko a Slovensko, platia eurom. České firmy sa tak euru nevyhnú a snažia sa obmedziť kurzové riziká. Túto prácu za nich niekoľko rokov až do jari tohto roka robila svojimi intervenciami Česká národná banka, ale teraz si musia všetko postrážiť samé, konštatuje denník.

Podľa viceprezidenta českého Zväzu priemyslu a dopravy Radka Špicara sa záujem firiem o obchodovanie v eurách zvýšil v období pred koncom intervencií, pretože exportéri sa obávali, čo po uvoľnení kurzu koruny príde. "Vysoký počet našich členov obchoduje v eurách, čo u tých veľkých platilo aj v minulosti. Začalo to však platiť aj pre malé a stredné podniky, u ktorých to predtým nebolo zvykom," povedal Špicar.


Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák