Chráňte si platobnú kartu!
Autor: Robert Bestro24.06.2015 (09:00)
V posledných rokoch zaznamenávame relatívne veľký nárast využívania bezhotovostného platobného styku. V letných mesiacoch sa tento nárast prejavuje ešte výraznejšie.
Platba platobnou kartou je síce pohodlná, no prináša určité nároky na bezpečnosť. Prečítajte si 20 užitočných rád, ktoré Vám pomôžu chrániť kartu pred zneužitím.
1. Kartu je potrebné podpísať na podpisovom prúžku na zadnej strane karty. Tento úkon je správne vykonať hneď po obdržaní platobnej karty. Podpis negumujte, ani ho neprepisujte. V prípade komplikácii vzniknutých pri podpísaní karty radšej kontaktujte príslušnú banku.
ZADAJTE OTÁZKU DO PORADNE O PLATOBNÝCH KARTÁCH |
2. Kartu nikdy nikomu nepožičiavajte a to ani v prípade, že dotyčný nepotrebuje k platbe Váš PIN kód.
3. Nikdy neprezrádzajte svoj PIN kód a to ani blízkej osobe, polícii, alebo pracovníkom banky. Ak máte strach, že svoj PIN kód zabudnete, vložte si ho do mobilu pod fiktívnym menom, alebo si ho zmeňte na taký, ktorý si ľahko zapamätáte. Pri zmene PIN kódu však dbajte na to, aby nebol príliš jednoduchý.
4. PIN kód nikdy neuchovávajte v blízkosti karty.
5. Buďte prítomný pri každej platbe platobnou kartou. Ak čašník v reštaurácii nemá prenosný terminál, choďte s ním k pokladni, aby ste na transakciu mohli dohliadnuť.
6. Pri zadávaní PIN kódu vždy overte sumu, ktorú sa chystáte zaplatiť.
7. Po platbe skontrolujte, či Vám obchodník vrátil vašu kartu a nie nejakú inú.
8. Pri zadávaní PIN kódu vyžadujte od prítomných dodržanie diskrétnej vzdialenosti. Klávesnicu pre istotu zakryte rukou.
9. Pri výbere z bankomatu taktiež vyžadujte dodržanie diskrétnej vzdialenosti. Nenechajte si radiť od iných ľudí a riaďte sa len pokynmi uvedenými na obrazovke bankomatu.
10. V prípade, že Vám bankomat nevydá celú sumu bez zobrazenia upozornenia na displeji bankomatu a v tesnej blízkosti sa nenachádza žiadna pobočka danej banky, zavolajte políciu.
11. Pri každom použití platobnej karty žiadajte písomné potvrdenie o realizácii transakcie. Pomôže Vám to skontrolovať výpis transakcii, ktorý dostanete od banky, alebo si ho otvoríte v internet bankingu.
12. Nezverejňujte číslo karty, ani iné údaje uvedené na karte.
Pred dovolenkou si skontrolujte svoju platobnú kartu
Kde je najlacnejšia kreditka?
Aké pikošky banky v júni priniesli?
Keď si na dovolenku beriete platobnú kartu
13. Kartu nikdy nefotografujte a v žiadnom prípade jej fotografie nezverejňujte na internete.
14. Kartu je potrebné chrániť pred mechanickým poškodením a pred magnetickým poľom.
15. Číslo svojej platobnej karty uchovávajte na bezpečnom mieste, nie však v blízkosti platobnej karty. Číslo karty Vám môže totižto uľahčiť komunikáciu s bankou v prípade straty karty a jej následného zablokovania.
16. Pravidelne si kontrolujte, či máte kartu pri sebe a nestratili ste ju. Kartu uchovávajte na mieste, odkiaľ Vám nemôže ľahko vypadnúť.
17. Číslo na call centrum Vašej banky noste pri sebe, nie však na mieste, kde máte platobnú kartu.
18. Kontrola je dôležitá! Pravidelne si kontrolujte výpis transakcií.
19. V prípade straty, alebo odcudzenia platobnej karty túto skutočnosť okamžite hláste banke a nechajte si ju zablokovať. Banka bude pravdepodobne od Vás vyžadovať heslo, ktoré ste zadali pri vybavovaní karty. Majte toto heslo na pamäti.
Ďalšie údaje, ktoré bude banka pravdepodobne vyžadovať:
- meno a priezvisko (tak, ako je uvedené na karte)
- dátum narodenia
- adresa bydliska
- banka/pobočka, ktorá Vám kartu vydala
- meno volajúceho (v prípade ak udalosť nahlasuje iná osoba ako majiteľ platobnej karty)
- číslo karty a doba splatnosti karty – pri uvedení týchto údajov by malo zablokovanie karty prebehnúť rýchlejšie
V prípade potreby zablokovať kartu sme pre Vás pripravili aktuálny prehľad telefónnych čísiel jednotlivých bánk:
Foto: redakcia
Tweet