Čistý zisk ruskej Sberbank za prvé štyri mesiace vzrástol

14.05.2013 (12:30)

 
Zisk najväčšej ruskej banky Sberbank za prvé štyri mesiace tohto roka podľa ruských účtovných štandardov stúpol o 1,3 %. Banke pomohol rast úverov retailovým klientom. Sberbank v utorok informovala, že jej čistý zisk za prvé štyri mesiace tohto roka vzrástol na 128,9 mld. rubľov (RUB) zo sumy 127,3 mld. RUB v rovnakom období vlaňajška. Úvery korporátnemu sektoru v sledovanom období klesli o 0,1 %, zatiaľ čo retailovým klientom banka poskytla o 6 % viac úverov.

Banka ďalej informovala, že si vyčlenila na prípadné straty z nesplácaných úverov 37,4 mld. RUB. Počas januára až apríla 2012 si pritom na nesplácané úvery vyčlenila iba 6,7 mld. RUB. Sberbank očakáva, že jej úvery korporátnym klientov posilnia v tomto roku o 13,5 až 14 % a zvažuje, že zníži úrokové sadzby, aby podporila dopyt.

Ruská banka Sberbank vo februári minulého roka dokončila kúpu Volksbank International (VBI). Stala sa tak materskou firmou Volksbank Slovensko, ktorá do konca októbra 2007 pôsobila na slovenskom trhu ako Ľudová banka, a do Obchodného registra SR bola zapísaná koncom augusta 1991.

Zdroj: SITA, Reuters, Foto: BANKY.sk