ČNB má podľa viceguvernéra priestor na zníženie sadzieb
13.04.2010 (14:15)Viceguvernér Českej národnej banky (ČNB) Miroslav Singer tvrdí, že centrálna banka má priestor na znižovanie sadzieb, keďže silná mena a slabý spotrebiteľský dopyt tlmia infláciu.
Zvýšenie úrokových sadzieb v Českej republike nie je na programe dňa a centrálna banka má naopak priestor na znižovanie sadzieb, keďže silná mena a slabý spotrebiteľský dopyt tlmia infláciu, vyhlásil v utorok viceguvernér Českej národnej banky (ČNB) Miroslav Singer. Singer ako jeden z dvoch členov bankovej rady na zasadnutí 25. marca podporil zníženie sadzieb, pričom štyria zvyšní členovia hlasovali za ponechanie sadzieb na rekordnom minime 1 %. Analytici očakávajú, že ČNB začne so sprísňovaním monetárnej politiky v druhej polovici roka, zvýšenie sadzieb však považujú za pravdepodobné v neskoršom horizonte.
"Ak by sadzba bola o štvrtinu bodu nižšia, nebolo by nič, čo by nás prinútilo ju zvýšiť," povedal Singer v rozhovore pre agentúru Bloomberg. "Je úplne jasné, že zvýšenie sadzieb bezprostredne nehrozí," povedal viceguvernér ČNB. Singer ďalej uviedol, že silná česká koruna v kombinácii so slabými výdavkami domácností môžu viesť k poklesu inflácie pod úroveň, ktorú si naplánovala centrálna banka.
Česká národná banka bude o sadzbách rozhodovať najbližšie 6. mája.
Zdroj: SITA, Reuters,
Tweet
