Do bankového sektora SR prišli takmer 2 mld.Sk
10.09.2002 (00:00)Takmer 2 miliardy Sk prišli po víkende do bankového sektora v SR, pričom díleri nevedeli určiť ich pôvod
Takmer 2 miliardy Sk prišli po víkende do bankového sektora v SR, pričom díleri nevedeli určiť ich pôvod.
"Mohlo ísť o prílev prostriedkov zo štátneho rozpočtu, ale aj o refinancovanie sa niektorých bánk v Národnej banke Slovenska (NBS) pri 9,5 % p.a.," konštatoval díler Tatra banky Jozef Božek. Sadzby jednodňových zdrojov sa však na peňažnom trhu nachádzali pod touto hranicou a v závere obchodovania dokonca klesli na 9,0/9,2 % p.a.
Znížila sa tiež cena týždňových fondov na 8,05/8,1 % p.a., dvojtýždňové a mesačné depozitá sa prevádzali pri 8,05/8,2 % p.a. Úložky od 2 do 6 mesiacov sa kótovali na úrovni 7,9 až 8,15 % p.a., deväť- a dvanásťmesačné splatnosti sa nachádzali na 7,8/7,95 % p.a.
"V prípade, že z utorkovej aukcie ročných štátnych pokladničných poukážok (ŠPP) a repo tendra odíde potrebné množstvo zdrojov, cena najkratších peňazí by sa mohla ustáliť okolo 8 % p.a.," domnieva sa díler. Pravdepodobnejšie je však podľa neho, že banky budú opatrnejšie a v sektore zostane prebytok fondov, ktoré budú tlačiť na pokles sadzieb pod 8 % p.a. Banky k dnešnému dňu na účtoch povinných minimálnych rezerv (PMR) deponovali 27,123 miliardy Sk, čím predpis plnia na 99,91 %. Dopyt v utorkovej aukcii ŠPP očakáva J. Božek v rozpätí od 5 do 8 miliárd Sk. Objem, ktorý Ministerstvo financií (MF) SR bude akceptovať, je podľa neho ťažké určiť. "Ak štát prijme len ponuky za 1 miliardu Sk, centrálna banka má v sterilizácii priestor odčerpať približne 50 až 52 miliárd Sk," uviedol díler.
Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR výslovne zakázané.
Copyright©2002TASR.
Zdroj: TASR,
Tweet
