Druhý dôchodkový pilier sa má zreformovať od začiatku budúceho roka

30.03.2022 (18:40)

Mladí ľudia majú do druhého piliera vstupovať automaticky, zaviesť sa má predvolená investičná stratégia.

Od začiatku budúceho roka majú mladí ľudia do 35 rokov do druhého dôchodkového piliera vstupovať automaticky a budú mať predvolenú investičnú stratégiu. Z druhého penzijného piliera však budú mať možnosť vystúpiť a takisto budú mať možnosť odmietnuť predvolenú investičnú stratégiu v prípade, že v druhom pilieri zostanú. Predvolená investičná stratégia sa zavedie aj pre súčasných sporiteľov tak, aby sa majetok sporiteľov postupne presunul z dlhopisových garantovaných dôchodkových fondov do indexových, resp. akciových dôchodkových fondov. Uvádza sa to v Národnom programe reforiem Slovenska na rok 2022, ktorý ministerstvo financií predložilo do pripomienkového konania.

Predvolená investičná stratégia bude založená na životnom cykle sporiteľa. Prispôsobí sa veku sporiteľa v sporiacej aj výplatnej fáze tak, aby sa investičné riziko presunom z rizikovejších akcií do dlhopisových fondov s rastúcim vekom sporiteľa automaticky a postupne znižovalo. Sporiteľ však bude mať možnosť individuálne si nastaviť svoje portfólio. Investičná stratégia sa postupne zosúladí s odporúčanou predvolenou stratégiou aj v prípade súčasných sporiteľov, pokiaľ takýto postup aktívne neodmietnu. Upraviť by sa mala aj výplatná fáza druhého piliera s posilnením dlhodobého charakteru výplaty úspor.

„Cieľom je dosiahnuť vhodnejšie nastavenie zhodnocovania dôchodkových úspor bežných sporiteľov, ktoré je aktuálne v priemere príliš konzervatívne, čo má negatívny dopad na očakávanú výšku ich úspor a následne dôchodok z druhého piliera," uviedlo v programe reforiem ministerstvo financií. Tieto zmeny by mal parlament prijať počas tohto roka tak, aby sa začali uplatňovať od 1. januára budúceho roka.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia