Európske a americké akciové trhy v piatok klesli, dôvodom sú nové vyhrážky amerického prezidenta
Európske a americké akciové trhy v piatok klesli. Americký prezident Donald Trump totiž zintenzívnil svoju obchodnú ofenzívu a pohrozil 35 % clom pre Kanadu.
Trump utlmil predchádzajúci optimizmus zaslaním viac ako 20 listov vládam, v ktorých načrtol nové clá, ak sa do 1. augusta nedosiahnu dohody.
Dolár bol voči svojim hlavným rivalom vyšší a ceny ropy rástli. Tri hlavné indexy Wall Street klesli, pričom S&P 500 aj Nasdaq klesli z rekordných hodnôt. Pokles bol však relatívne mierny, čo naznačuje, že mnohí investori zaujímajú vyčkávací prístup k najnovším Trumpovým clám.
„Zatiaľ sme nevideli, že by sa nové podstatné clá skutočne presadzovali,“ povedal Adam Sarhan zo spoločnosti 50 Park Investments. Tým označil investorov za skeptických voči tomu, že najväčšie clá budú skutočne zavedené.
Trump vo štvrtok vyostril svoju rétoriku o obchodnej vojne a varoval, že Kanada čelí 35 % clovej sadzbe.Ostatné krajiny budú musieť zaviesť plošné clá až do výšky 20 % zo súčasných 10 percent. Tieto kroky sú najnovšími krokmi Bieleho domu v kampani, o ktorej tvrdí, že je zameraná na ukončenie desaťročí „okrádania“ Spojených štátov.
Tweet
