Exekúcia na liste vlastníctva - čo s tým?

Autor: Karin Gronová
07.03.2016 (16:20)

Chcete predať nehnuteľnosť, na ktorej je exekúcia?

Predať nehnuteľnosť s exekúciou nie je jednoduchý proces. Exekútor určuje termíny, do ktorých je potrebné exekúciu vyplatiť a častokrát jediným riešením, ako prísť k peniazom na jej vyplatenie, je predaj nehnuteľnosti. Zámer predať nehnuteľnosť je potrebné prekonzultovať s exekútorom a dohodnúť si pravidlá. Bez spolupráce s exekútorom nehnuteľnosť predať majiteľ nemôže, veď kto by aj kúpil nehnuteľnosť, na ktorej viazne exekúcia?

Ak ide o menšiu dlžobu, na základe ktorej vznikla exekúcia na nehnuteľnosti a vlastník nehnuteľnosti ju z rôznych dôvodov chce predať, je potrebné pred samotným spustením procesu predaja nehnuteľnosti túto exekúciu vyrovnať. Predaj nehnuteľnosti, i keď s drobnou exekúciou, znižuje dôveryhodnosť predávajúceho, hlavne z pohľadu banky, ktorá by budúcemu kupujúcemu mala poskytnúť úver na jej kúpu.

Chcete kúpiť nehnuteľnosť, na ktorej je exekúcia?

Kúpiť nehnuteľnosť, na ktorej viazne exekúcia, je rozhodnutie kupujúceho a prináša i rôzne skryté riziká. Vlastník nehnuteľnosti môže mať aj viacero ďalších nedoplatkov, ktoré by v budúcnosti mohli viesť k ďalším exekúciám. V prípade, ak by sa dlžník zbavoval majetku jeho predajom a nevyrovnal si svoje dlžoby, mohlo by sa stať, že v budúcnosti bude pozastavené nakladanie s nehnuteľnosťou novému majiteľovi, práve z podozrenia na účelový prevod nehnuteľnosti. Samozrejme, že zákon chráni i kupujúceho, ktorý sa môže dostať do takejto situácie i nevedomky. Avšak toto už môže viesť k dlhším súdnym sporom.

Neprehliadnite I pre tieto dôvody banky veľmi nerady, a naozaj len veľmi veľmi ojedinele, poskytnú hypotéku kupujúcemu na nehnuteľnosť, na ktorej je exekúcia. Jednoznačne odporúčam, ak sa i napriek možným rizikám klient rozhodne kúpiť takúto nehnuteľnosť, nevyhnutne začať celý proces vybavovania hypotéky až v momente, keď bude z listu vlastníctva exekúcia vymazaná, aby banka nemala žiadnu pochybnosť a nevyhlásila danú nehnuteľnosť za nevhodné zabezpečenie hypotéky.

Banky v žiadnom prípade neakceptujú exekúcie súkromných osôb, nebankových inštitúcií, štátnych inštitúcií a podobne. V prípade, že exekúciu na nehnuteľnosť uvalila banka z dôvodu, že súčasný majiteľ nesplácal hypotéku, je možné v jednotlivých prípadoch s bankou rokovať. Avšak i tu je absolútne nevyhnutné, aby kupujúci ešte pred podaním žiadosti o hypotéku zistil, či jeho hypotekárna banka je ochotná takúto nehnuteľnosť financovať. Pretože ak už kupujúci podá v banke žiadosť o hypotéku a táto mu bude zamietnutá práve kvôli nevhodnému zabezpečeniu, vytvorí si tým negatívny záznam v úverovom registri. Dôvod zamietnutia žiadosti o úver sa v úverovom registri neeviduje a klient si tak spôsobí pre budúcnosť ďalšie vážne problémy so získaním úveru. Zamietnutie úveru potom vrhá na klienta pohľad, ako by bol neplatičom. Získať prípadný následný doklad o dôvode zamietnutia úveru je nemožné, banky takéto potvrdenia klientom nevystavujú.


Zdroj: Gepard Finance, Foto: Ivan Sedlák