Francúzsky model pomoci Grécku môžu použiť aj nemecké banky
27.06.2011 (14:00)Dohoda francúzskych bánk o predĺžení splatnosti gréckych dlhov by mohla byť zaujímavým podkladom pre nemecké banky. Povedali to v pondelok zdroje blízke nemeckým bankám. "Návrh Francúzska by mohol byť kompromisom, ktorý na jednej strane zvýrazňuje dobrovoľnosť predĺženia splatnosti dlhov a mal by zabrániť spusteniu vlny nákazy, zatiaľ čo na druhej strane tiež garantuje rozumnú iniciatívu, takže ju môžu súkromní veritelia prijať,“ povedal jeden zo zdrojov. "Je to veľmi zaujímavý model,“ povedal ďalší zdroj. O téme sa bude diskutovať s ministerstvom financií v pondelok, uviedol tretí zdroj.
Francúzska vláda a banky sa dohodli na návrhu, vďaka ktorému by predĺženie splatnosti gréckych dlhov malo byť pre veriteľov prijateľnejšie. Pre agentúru Reuters to povedal bankový zdroj, ktorý tak potvrdil správu denníka Le Figaro. Návrh ráta s tým, že veritelia by 70 % financií, ktoré dostanú v čase splatnosti gréckych dlhopisov, reinvestovali, pričom 50 % by smerovalo do gréckych dlhopisov so splatnosťou 30 rokov a nie do päťročných cenných papierov. Le Figaro to uviedol na svojej internetovej stránke. Úroky z nových dlhodobých dlhopisov by boli na podobnej úrovni ako úroky, ktoré Grécko platí z úverov od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF). Investori by mohli dostať dodatočnú prémiu, ak by grécka ekonomika rýchlo rástla.
"Ide o riešenie, s ktorým prišla Federácia francúzskych bánk," uviedol zdroj a dodal, že správa denníka Le Figaro je "blízko realite". Atény sa budú tento týždeň snažiť presadiť nepopulárne úsporné opatrenia, aby mohli dostať ďalšiu tranžu v sume 12 mld. eur v rámci pomoci od EÚ a MMF a vyhli sa v polovici júla bankrotu. Grécko sa v máji minulého roka s EÚ a MMF dohodlo, že mu postupne poskytnú núdzové úvery do sumy 110 mld. eur. Teraz však krajina potrebuje ďalší balík núdzových úverov v podobnom celkovom objeme, aby mohla plniť svoje finančné záväzky do konca roka 2014. Ráta s tým, že potom si už bude môcť požičiavať na kapitálových trhoch. Grécky parlament má v stredu a vo štvrtok hlasovať o opatreniach, ktoré predpokladajú, že vláda v tomto roku ušetrí dodatočných 6,5 mld. eur a v rokoch 2012 až 2015 spolu 22 mld. eur s cieľom znižovať deficit a mať možnosť naďalej dostávať pomoc od EÚ a MMF.
Zdroj: SITA, Reuters, Foto: archív Banky.sk
Tweet
