Havarijné poistenie: Prečo má zmysel aj u starších vozidiel?

18.09.2023 (15:05)

Havarijné poistenie patrí medzi majiteľmi ojazdených áut k často diskutovaným témam. U mnohých vodičov „jazdeniek“ panuje názor, že sa neoplatí, no v skutočnosti má množstvo výhod, ktoré vám dokáže uľahčiť život na cestách. A to dokonca aj v prípadoch, že má vaše vozidlo už čosi za sebou.

Mnoho ľudí vychádza z predpokladu, že pri staršom aute je jeho časová cena (všeobecná hodnota vozidla) nízka a v prípade totálnej škody by ju náklady na opravu presiahli. Hoci sa s pribúdajúcim vekom vozidla jeho hodnota znižuje, v prípade totálnej škody alebo odcudzenia vám poisťovňa vyplatí sumu, za ktorú si viete kúpiť rovnaké vozidlo rovnakého veku. „Faktom však je, že najväčšia časť škôd, ktoré poisťovňa likviduje, sú menšie, parciálne škody. Aj v týchto prípadoch sú klientovi uhradené náklady za opravu v plnej výške, vrátane nových náhradných dielov,“ hovorí Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia KOMUNÁLNEJ poisťovne.

Asistenčné služby ako pomoc v núdzi

Ďalší argument, ktorý hovorí v prospech havarijného poistenia aj v prípade starších vozidiel, sú bezplatné asistenčné služby. „Pravdepodobnosť, že sa vám pokazí auto, ktoré čerstvo opustilo výrobnú linku, je oveľa menšia ako v prípade, že má už niečo odjazdené. Vďaka asistenčným službám vám do stanoveného limitu preplatíme aj náklady na odtiahnutie vozidla, či jeho opravu na mieste,“ vysvetľuje D. Zemánek. Poisťovňa poskytuje pomocnú ruku tiež pri otvorení zámku pri strate kľúčov, zámene a vyčerpaní paliva, a mnoho iného.

Havarijné poistenie nie sú len nehody

Spoliehať sa na to, že skúsený vodič havarijné poistenie nepotrebuje, je chyba, a to bez ohľadu na jeho vek a počet najazdených kilometrov. Vaše auto môže poškodiť neznámy vodič aj zľadovatená masa snehu, ktorá sa zošuchne zo strechy, padnutý strom alebo silné letné krupobitie, ktoré vás zastihne na ceste. V tom lepšom prípade vás zlodej pripraví „len“ o batožinu. To všetko sú škody, ktoré poisťovňa likviduje pravidelne. „Teraz sa na to pozrime optikou financií. Priemerná výška škody v havarijnom poistení dosahuje podľa našich štatistík 1 230 eur. Niektoré škody – napríklad na čelnom skle – sa pritom bežne opakujú aj viackrát za rok, preto aj majiteľ staršieho vozidla môže s havarijným poistením ušetriť celkom významné náklady,“ pokračuje D. Zemánek.

Online do 8 minút

Cena ročného poistného sa v závislosti od veku vodiča, regiónu a hodnoty auta začína približne od 200 eur. Cena závisí aj od miery spoluúčasti, ktorú si sami zvolíte – čím je vyššia, tým menej zaplatíte. Ušetriť môžete aj tak, že ročné poistné uhradíte jednorazovo. Poistenie je možné uzatvoriť aj online z pohodlia domova. „Vyplnenie formuláru nezaberie viac ako 8 minút a do 24 hodín sa vám ozvú s ponukou termínu na obhliadku, kde si auto nafotia. Celý proces je možné zvládnuť v priebehu 48 hodín,“ dodáva D. Zemánek. Súčasťou havarijného poistenia od KOMUNÁLNEJ poisťovne sú bezplatné benefity – poistenie čelného skla, poistenie batožiny a asistenčné služby.

(PR článok)
Zdroj: Komunálna poisťovňa, Foto: Adobe Stock (Komunálna poisťovňa)