Investovaním do zelených projektov chránime planétu. Dokonca viac ako keď prestaneme lietať lietadlom

21.04.2022 (14:30)

V apríli si už desiatky rokov pripomíname Medzinárodný deň Zeme. Jeho vznik sa datuje do roku 1970, kedy sa 22. apríla v americkom San Franciscu zišli prevažne študenti, aby upozornili na nevyhnutnosť recyklovania odpadkov a hľadanie obnoviteľných zdrojov energie. Po viac ako 50 rokoch je ústrednou témou Dňa Zeme slogan „investuj do svojej planéty“. Výzva smeruje na jednotlivcov, aby svoje úspory investovali do zelených projektov pre záchranu planéty a zároveň ich upozorňuje, aby si preverili, do akých fondov investujú. Prestup na zelené fondy je podľa odborníkov v niektorých prípadoch až 21-krát účinnejší ako prestup na vegetariánsku stravu či domáca úspora energie.

Podľa portálu moneymarketing.com zodpovedné investovanie jednotlivca môže znamenať skutočne obrovský rozdiel pri ochrane životného prostredia. Uvádza príklad, že premena penzijného fondu vo výške 100-tisíc libier (cca 120 000 eur) na udržateľné fondy by mohla ušetriť približne 64 ton uhlíka ročne. Prestup na zelené fondy je tak 21-krát účinnejší pri znižovaní uhlíkovej stopy jednotlivca ako prestať lietať, stať sa vegetariánom alebo prejsť k poskytovateľovi obnoviteľnej energie dohromady.

Riziko „greenwashingu“

Sú stúpajúcim záujmom o investovanie do ESG fondov vzrástlo aj riziko tzv. greenwashingu. Tento výraz označuje nekalé praktiky – využívanie trendu ochrany životného prostredia na zviditeľnenie svojej spoločnosti, ktorá však o svojej ekologickej činnosti uvádza nepravdivé údaje. Európska komisia (EK) zrealizovala spolu s niekoľkými spotrebiteľskými organizáciami veľký prieskum európskych firiem a prišla na to, že až 42 % z nich zavádza v informovaní o svojich environmentálnych aktivitách. Opatrnosť je teda aj pri investovaní do zelených fondov mimoriadne dôležitá. „Je potrebné veľmi zodpovedne pristupovať k výberu samotného podielového fondu a do fondov, ktoré obsahujú ekologicky orientované firmy starostlivo vyberať také, ktoré skutočne majú ESG rating. Ten sa vyhodnocuje na základe rôznych ukazovateľov. Environmentálne kritériá môžu zahŕňať spotrebu energie firmy, tvorbu odpadu, znečistenie, ochranu prírodných zdrojov či výšku environmentálneho rizika vzhľadom na činnosť spoločnosti,“ hovorí Martina Štérová, PR manažérka správcovskej spoločnosti 365.invest.

ESG (skratka angl. slov environmental, social a governance)označuje spoločensky zodpovedné firmy, ktoré môžu po preverení ratingovou agentúrou predávať svoje akcie prostredníctvom ESG fondov. Pri príležitosti dňa Zeme 365.invest poukazuje na to, že jednotlivci už správnym investovaním môžu robiť zelené rozhodnutia. „Investovať do zelených fondov už dnes nie je novinkou, investor má k dispozícii množstvo špecializovaných ESG fondov, ktorých popularita kontinuálne rastie aj medzi drobnými investormi,“ konštatuje M. Štérová.

Slováci už tiež vyžadujú viac

Rok 2021 bol rekordným rokom pre ESG fondy. Ako informovala spravodajská agentúra Reuters, do vlaňajšieho novembra pritieklo do ESG fondov na celom svete 649 miliárd dolárov. Podľa 365.invest nejde pri investíciách do ekológie o nejakú dočasnú módnu záležitosť: „Postupne už aj slovenskí investori vyžadujú viac a neuspokoja sa len so spoločnosťami, ktoré prinášajú výnosy pre akcionárov bez toho, aby urobili konkrétne kroky pre životné prostredie a celú spoločnosť,“ hovorí M. Štérová. Dopĺňa, že v 365.invest sa pri výbere zameriavajú aj na výnosovú stránku akcií, preto sa do ich zúženého výberu dostávajú len spoločnosti, ktoré majú potenciál prevýšiť zvyšok trhu.

Najoptimistickejšie scenáre hovoria, že ľudstvu sa už nepodarí zabrániť otepleniu planéty o dva stupne do konca tohto storočia. Preto je veľmi dôležité zameriavať sa nielen na investície do spoločností, ktoré pracujú so znižovaním emisií, ale investovať aj do firiem, ktoré sa venujú adaptačným opatreniam nevyhnutným na prekonávanie zmeny klímy. „V EKO fonde 365.invest sú spoločnosti so zameraním na výrobu čistej energie, produkciu trvalo udržateľných potravín, ale tiež na technologické riešenia klimatickej krízy či odpadové hospodárstvo. Naším výberom sa snažíme pokryť celé spektrum skutočne zodpovedných spoločností, ktoré už prešli ESG ratingom a sú ním preverené,“ uzatvára M. Štérová.

Viac informácií o EKO fonde 365.invest, správ. spol., a. s. nájdete tu: https://365invest.sk/cistezisky

(Tlačová správa)
 
Zdroj: 365 bank, Foto: 365 bank