J&T Finance Group kúpila švajčiarsku privátnu banku IBI Bank

28.10.2005 (00:00)

Špecialistu na privátne bankovníctvo, IBI Bank Zürich, získala J&T Finance Group od talianskej finančnej skupiny Banca Intermobiliare di Investimenti e Gestioni

Získaním všetkých potrebných povolení a štvrtkovým podpisom záverečného memoranda transakcie sa zavŕšil proces získania švajčiarskej privátnej banky IBI Bank Zürich do majetkového a produktového portfólia J&T Finance Group, a.s. Slovenská skupina získala 100-percentný podiel v IBI Bank, ktorá je špecializovaná na privátne bankovníctvo, od talianskej finančnej skupiny Banca Intermobiliare di Investimenti e Gestioni (BIM). Informoval o tom hovorca J&T Finance Group Maroš Sýkora. Hodnotu transakcie spoločnosť nezverejnila.

"Získanie IBI Bank je ďalším úspešným krokom v napĺňaní stratégie expanzie v oblasti privátneho bankovníctva," povedal podpredseda predstavenstva J&T Finance Group Ivan Jakabovič. Slovenská finančná skupina a Banca Intermobiliare di Investimenti e Gestioni (Suisse) S.A. uzavreli kúpnu zmluvu na 100 % akcií IBI Bank ešte v marci tohto roku. Finančným poradcom J&T pri tomto obchode bol Ernst & Young Corporate Finance.

Štvrtkové mimoriadne valné zhromaždenie IBI Bank potvrdilo vo funkcii predsedu dozornej rady banky Thomasa Krayenbühla, okrem toho zvolilo dvoch nových členov Daniela Bürkiho, predsedu Švajčiarskej obchodnej komory v Neuchateli a Tomáša Martinca, partnera J&T zodpovedného za projekt. "Vstupom do IBI Bank sme získali know-how v oblasti správy aktív a finančného inžinierstva, ako aj švajčiarsku tradíciu," povedal Martinec.

IBI Bank AG je Švajčiarska privátna banka, ktorú v roku 1996 založila skupina súkromných investorov. Banca Intermobiliare di Investimenti e Gestioni (Suisse) S.A bola založená v roku 2001 ako švajčiarska pobočka talianskej finančnej skupiny BIM. Jej trhová kapitalizácia na milánskej burze je takmer 46,68 mld. Sk a celkové aktíva v jej správe ku koncu septembra predstavovali 544 mld. Sk.

Finančnú skupinu J&T založili v roku 1994 Ivan Jakabovič a Patrik Tkáč. Skupina rozvíja svoje hlavné aktivity a služby v oblastiach korporátnych investícií, realitného developerstva a privátneho bankovníctva. Aktíva skupiny podľa štandardov IFRS k 31. decembru minulého roka dosiahli 40 mld. Sk a vlastné imanie 6,9 mld. Sk.


Zdroj: SITA,