KBC vykázala za štvrtý štvrťrok stratu 2,6 mld. eur
13.02.2009 (00:00)Belgická banková a poisťovacia skupina zároveň uviedla, že zaznamenala rastúcu úroveň strát z pôžičiek vo východnej Európe
Belgická banková a poisťovacia skupina KBC vykázala za štvrtý štvrťrok minulého roka stratu v objeme 2,6 mld. eur. Už minulý mesiac KBC uviedla, že predpokladá za posledný štvrťrok 2008 stratu preto, že očakáva odpisy v hodnote 2,6 mld. eur. Vo štvrtok tieto odpisy potvrdila. Banková skupina, ktorá v uplynulých štyroch mesiacoch dostala od belgickej vlády kapitálové injekcie v sume 5,5 mld. eur, vo štvrtok zároveň uviedla, že zaznamenala rastúcu úroveň strát z pôžičiek vo východnej Európe.
V decembri KBC uviedla, že zreviduje operácie mimo svojich domovských trhov, za ktoré považuje Belgicko a strednú a východnú Európu, s cieľom zníženia nákladov a zabezpečenia svojej solventnosti a dlhodobej nezávislosti. "V roku 2009 zatiaľ pokračuje obmedzovanie požičiavania mimo domovských trhov, čiže v mimo Belgicka a strednej a východnej Európy. Znižuje sa aj trhové riziko zmenšovaním investičných bankových aktivít," uviedla KBC. Začiatok tohto roka KBC označila za "povzbudzujúci", keďže základné hospodárske výsledky v januári boli lepšie ako v rovnakom mesiaci minulého roka.
Na Slovensku skupina KBC pôsobí prostredníctvom Istrobanky a ČSOB, v ktorej vlastní 100-percentný podiel na hlasovacích právach. ČSOB pôsobila do začiatku minulého roka na Slovensku ako pobočka zahraničnej banky, od 1. januára 2008 sa stala samostatnou akciovou spoločnosťou s vlastným predstavenstvom. V druhej polovici marca 2008, sa KBC dohodla s rakúskou firmou Bawag P.S.K. na prevzatí Istrobanky. V júli uzavreli Bawag a KBC proces odkúpenia Istrobanky po tom, ako KBC získala súhlas Národnej banky Slovenska a Protimonopolného úradu SR.
Tweet
