Klienti podľa MF získajú väčší prehľad o bankových poplatkoch
11.11.2005 (00:00)Ministerstvo financií pripravilo návrh novely zákona o bankách, ktorý by mal podľa ministra financií Ivana Mikloša zvýšiť informačné povinnosti bánk o cenách svojich produktov
Bankoví klienti by mali mať od marca budúceho roka možnosť získať viac informácií o poplatkoch jednotlivých bánk a navzájom ich porovnať. Ministerstvo financií totiž pripravilo návrh novely zákona o bankách, ktorý by mal podľa ministra financií Ivana Mikloša zvýšiť informačné povinnosti bánk o cenách svojich produktov. Zároveň by sa tak podľa neho mala zvýšiť konkurencia v bankovom sektore, a tým aj tlak na pokles cien bankových produktov. "V súčasnosti klienti nie sú dostatočne informovaní o výške poplatkov aj preto, že nie je dostatočný prístup k informáciám a nie je možná ich dostatočná porovnateľnosť," povedal vo štvrtok Mikloš. Údaje o cenách a poplatkoch v jednotlivých bankách by mala zverejňovať na svojej internetovej stránke Národná banka Slovenska (NBS). Minister zároveň ocenil, že okrem centrálnej banky súhlasila s návrhom aj Asociácia bánk.
Banky by mali podľa navrhovanej novely pri uzatváraní každej písomnej zmluvy informovať klientov o všetkých nákladoch voči banke, resp. o výnosoch v prospech klienta, ktoré súvisia so zmluvou. V praxi by to malo znamenať, že banka bude podľa nových pravidiel povinná klientovi pri uzatváraní každej zmluvy poskytnúť všetky informácie o výške ročnej percentuálnej úrokovej sadzby a o všetkých poplatkoch vyžadovaných od klienta. Táto povinnosť by sa mala týkať úverových, ako aj vkladových produktov bánk. "O zmenách jednotlivých poplatkov budú pritom banky povinné informovať najmenej 15 dní pred nadobudnutím účinnosti," povedal Mikloš. Banky by zároveň mali tiež zverejňovať informácie o cenách nielen vo svojich prevádzkových priestoroch, ale aj na internetových stránkach.
Informácie o cenách svojich služieb by mali banky predkladať tiež ministerstvu financií a centrálnej banke. Mala by sa tak vytvoriť spoločná databáza vybraných druhov bankových poplatkov, ktorú NBS sprístupní na svojej internetovej stránke. Klient by tak podľa ministerstva mal získať možnosť porovnať poplatky a ceny jednotlivých bankových produktov. Rozsah vyžadovaných údajov by malo ešte stanoviť opatrenie NBS.
Tweet
