Komerční banka Bratislava za polrok so stratou

04.08.2010 (13:45)

Komerční banka Bratislava sa rozhodla zatvoriť niektoré obchodné centrá a plánuje zlúčenie s pražskou bankou.

Komerční banka Bratislava vykázala v prvých šiestich mesiacoch tohto roka stratu 6,2 mil. eur. V rovnakom období vlaňajška pritom evidovala zisk 904 tis. eur. Ako ďalej vyplýva zo zverejnených informácií, čisté výnosové úroky klesli a banka zároveň mala vysoké opravné položky na straty z úverov a záruk. Pred tvorbou opravných položiek evidovala symbolický zisk 41 tis. eur. Spoločnosť sa rozhodla zatvoriť niektoré obchodné centrá a taktiež plánuje cezhraničné zlúčenie s pražskou bankou.

Koncom júna Komerční banka informovala, že v nadväznosti na novú obchodnú stratégiu zatvorí od 1. septembra obchodné centrá v Banskej Bystrici a Žiline. V obchodných centrách v Bratislave a Košiciach zatvorí len bankové haly a hotovostné operácie. Banka sa tak chce sústrediť výlučne na veľké spoločnosti a top korporácie. Občanom doteraz poskytovala len základné služby, ako bežný alebo termínovaný účet, a preto je podľa banky najlepšie poskytovať služby najmä firemnej klientele.

Ešte v polovici februára tohto roka Komerční banka uviedla, že banka zvažuje možnosti ako rozšíriť svoje podnikanie na Slovensku, keďže slovenská pobočka je pre menší počet klientov stratová. Zároveň vtedy doplnila, že o stiahnutí sa z trhu neuvažuje, no jednou z možností rastu Komerční banky na Slovensku by mohli byť podľa jej vyjadrení akvizície.

V októbri 2009 predstavenstvo Komerční banky Praha schválilo projekt týkajúci sa zmeny právnej formy Komerční banky Bratislava na pobočku zahraničnej banky formou cezhraničného zlúčenia pražskej a bratislavskej banky. Táto zmena prinesie podľa banky posilnenie obchodnej časti slovenských aktivít a zároveň optimalizáciu činností v rámci budúcej pobočky. Banka predpokladá, že zmena bude v obchodnom registri zapísaná do 31. decembra 2010.Zdroj: SITA,