Komerční banka evidovala pokles čistého zisku o 3,7 %

05.08.2015 (13:30)

Čistý zisk banky za apríl až jún patriaci akcionárom klesol na 3,18 mld. českých korún.
Česká Komerční banka v druhom štvrťroku evidovala pokles čistého zisku o 3,7 %. Dôvodom bol príspevok do nového európskeho bankového záchranného fondu. Čistý zisk banky za apríl až jún patriaci akcionárom klesol na 3,18 mld. CZK. Nenaplnilo sa tak očakávanie analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí predpokladali, že čistý zisk bude vo výške 3,34 mld. CZK. Komerční banka uviedla, že jej výdavky v druhom kvartáli stúpli o 13,2 %, pretože uhradila príspevok 409 mil. CZK do bankového fondu EÚ, ktorý má znášať náklady na likvidáciu alebo záchranu problémových bánk.

Náklady peňažného ústavu Komerční banka na krytie rizík, čiže na tvorbu rezerv na straty z úverov a investícií, v druhom štvrťroku klesli o 96,6 %. Čisté výnosy banky počas apríla až júna však oslabili o 1,2 % na 7,50 mld. CZK, keďže čisté úrokové výnosy sa znížili o 4,5 %. "Tieto finančné výsledky považujem za veľmi dobré v období, v ktorom úrokové sadzby dosiahli nové historické minimá," uviedol výkonný riaditeľ banky Albert Le Dirac'h. Objem úverov, ktoré Komerční banka v druhom kvartáli poskytla, vzrástol o 5,6 %. Banka predpokladá, že za celý tento rok objem úverov stúpne o približne 6 %. To by malo čiastočne zmierniť negatívny vplyv toho, že oficiálne úrokové sadzby sú od roku 2012 takmer na nule.

Na Slovensku Komerční banka obsluhuje svojich korporátnych klientov prostredníctvom Komerční banky, a. s., pobočky zahraničnej banky.

(1 EUR = 27,055 CZK)

Zdroj: SITA, Foto: Archív redakcie