Koronavírus odhaľuje zraniteľnosť a riziká globálnej ekonomiky

28.02.2020 (17:00)

Sme svedkami znepokojivých zmien na globálnych finančných trhoch. Koronavírus šíri medzi investormi paniku a odhaľuje, že ostatné roky stáli trhy na veľmi krehkých nohách.

Ako nedávno uviedli Financial Times: „koronavírus môže byť rozbuškou, ktorá spolu s ďalšími dlho ignorovanými problémami, spustí nekontrolovanú lavínu“.

Sme súčasťou najdlhšie trvajúceho monetárneho experimentu v histórii. Centrálne banky nám v snahe povzbudiť ekonomiku pripravili najviac protichodné a nebezpečné prostredie, aké finančné trhy v posledných rokoch zažili. Ide o negatívne úrokové sadzby.

Na prvý pohľad vyzeralo byť doteraz všetko v poriadku. Trhy v posledných rokoch slušne rástli a dôchodkoví sporitelia spolu s ďalšími investormi dostávali vysoké výnosy. Nízke sadzby zvýhodňovali aj tých, ktorí si kupovali nehnuteľnosti alebo si brali v bankách úvery. Pozrime sa však na to v širšej perspektíve.

Záporné sadzby zmenili tok kapitálu a zvýšili riziká. V niektorých krajinách musia sporitelia platiť za to, že majú peniaze v bankách. Naopak dostávajú zaplatené za to, že požičali. Zmenilo to prirodzené a zdravé finančné pravidlá. Zodpovedné správanie je potrestané a riskantné rozhodnutia sú odmenené.

Ako sa majú správať sporitelia, ktorých úspory v bankách klesajú každým rokom na negatívnych úrokoch o 0,7%, napríklad v Dánsku. Viacerí z nich radšej kupujú byty, investujú do akcií a dlhopisov. Ceny nehnuteľností preto donedávna rástli a stali sa nedostupné pre mnohé sociálne skupiny. Navyše pre vysoké ceny ich bude náročné splácať, keď sa podmienky v ekonomike otočia.

Mohli by sme na prvý pohľad vnímať pozitívne, že viacerí sporitelia sa zmenili na investorov a ich investície im poskytli slušné výnosy. Trhy však rástli príliš rýchlo bez reálnej podpory zo strany reálnej ekonomiky a produktivity. Čo sa stane, keď sa táto pyramídová hra zrúti? Vtedy, keď si investori budú chcieť vybrať peniaze, ktoré si odkladali na dôchodok po dobu 30 rokov. Alebo, keď si trhy uvedomia, že nebol dobrý nápad požičiavať niekomu, kto úvery nedokáže splácať.

Dobré časy sa na finančných trhoch vždy raz skončia. A vždy je to bolestivé. Na trhoch sa hovorí: „Je dlhá cesta po schodoch smerom nahor, no výťah dole ide vždy veľmi rýchlo“. Dobrým príkladom toho, ako rýchlo dokáže skolabovať rast financovaný dlhmi, je Japonsko. Tamojší finančný trh a ekonomika dosiahli svoj vrchol začiatkom 90tych rokov. Dnes je zhruba v polovici vtedajších hodnôt. Vtedy mnohí považovali Japonsko za nového svetového ekonomického lídra. Dnes to ani zďaleka neplatí.

Keď veci idú niekoľko rokov dobre, človek rýchlo zabudne, ako rýchlo sa dokážu zmeniť.
 
Zdroj: Saxo Bank, Foto: Ivan Sedlák