Kritériá testov bánk by mali byť známe koncom januára

22.11.2013 (14:35)

 
Základné kritériá záťažových testov bánk by mali byť zverejnené koncom januára budúceho roku, uviedol v piatok šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi. "Očakávame, že koncom januára spoločne s Európskym úradom pre bankový dohľad (EBA) oznámime kľúčové parametre záťažových testov," povedal Draghi.

ECB sa pripravuje na svoje nové povinnosti bankového dozorného orgánu. Preto vo veľkých bankách v eurozóne vykoná počas budúceho roka audit. Európska centrálna banka počas nasledujúcich dvanástich mesiacov komplexne preverí majetok popredných bánk v eurozóne a ich schopnosť odolávať krízovým situáciám. Najviac z testovaných bánk, 24, pochádza z Nemecka. Zo slovenských bánk sa kontrola podľa predbežného zoznamu ECB zameria na Slovenskú sporiteľňu, Všeobecnú úverovú banku a Tatra banku. Banky musia na základe svojich súvah k 31. decembru 2013 dosiahnuť ukazovateľ kapitálovej primeranosti Tier 1 na úrovni 8 %.

Audit podľa Draghiho piatkových slov "podporí dôveru primárne tým, že všetkým stranám poskytne väčšiu transparentnosť. Investori by tak mali mať informácie potrebné na to, aby správne ohodnotili aktíva a uistili sa, že banky sú dostatočne kapitalizované". Podľa šéfa ECB sa už prejavili aj efekty očakávania tohto auditu. Výsledky testov majú byť známe v októbri 2014.
Zdroj: SITA, AFP, Foto: BANKY.sk