Maďarské banky a vláda sa blížia k dohode o zlých úveroch

30.03.2011 (16:00)

Podľa údajov maďarskej centrálnej banky ku koncu minulého roka nedokázalo splácať úvery 11 % domácností. 

Dohoda medzi maďarskými bankami a vládou o riešení problému zlých úverov je veľmi blízko. Vyhlásil to v stredu šéf maďarskej bankovej asociácie Tamas Erdei. Maďarské domácnosti si v minulosti nabrali úvery v zahraničnej mene, najmä vo švajčiarskych frankoch. Hodnota týchto úverov sa pohybuje v biliónoch maďarských forintov (HUF). V dôsledku zhodnocovania švajčiarskej meny voči forintu splátky úverov výrazne vzrástli a prudko sa zvýšil aj počet dlžníkov, ktorí nedokážu splácať záväzky. "Rokovania sú vo veľmi pokročilom štádiu. Myslím, že dosiahnutie dohody v polovici apríla alebo najskôr v druhej polovici apríla, je veľmi pravdepodobné," povedal Erdei. Podľa údajov maďarskej centrálnej banky ku koncu roka 2010 nedokázalo splácať úvery 11 % domácností.

Vláda v Budapešti minulý rok vyhlásila moratórium na súdne zabavenie nehnuteľností, aby zabránila vysťahovaniu veľkého počtu dlžníkov z ich domovov. Moratórium, ktoré malo vypršať 15. apríla, vláda nedávno predĺžila do 1. júla. Erdei uviedol, že banky sú otvorené rôznym riešeniam vrátane dočasného zmrazenia konverzných kurzov pri hypotekárnych úveroch v cudzej mene. Finančný sektor však trvá na tom, aby moratórium na zabavenie nehnuteľností vypršalo k 1. júlu.

"Je veľmi dôležité, aby bola dohoda potvrdená a príslušná legislatíva schválená k 1. júlu, pretože moratórium musí byť zrušené - s určitými podmienkami, aby sa zabránilo veľkým výkyvom na trhu," zdôraznil šéf maďarskej bankovej asociácie. 
Zdroj: SITA, Reuters,