Medzibankový trh v stredu zaplavili voľné zdroje
11.07.2005 (00:00)Medzibankový trh ukončil uplynulý týždeň vo výraznom prebytku likvidity.
Medzibankový trh ukončil uplynulý týždeň vo výraznom prebytku likvidity. V pravidelnom sterilizačnom repotendri Národnej banky Slovenska (NBS), ktorý sa vzhľadom na utorkový štátny sviatok uskutočnil už v pondelok, mali totiž komerčné banky záujem uložiť iba 106,744 mld. Sk. V splatnom tendri sa pritom v stredu na trh vrátilo 134,141 mld. Sk. Minimálny výnos v tohtotýždňovej sterilizácii dosiahol opäť 2,98 % p.a., priemerný a maximálny bol na úrovni 3 % p.a. Na výsledky pondelkového repotendra zareagovali aj ceny najkratších splatností, ktoré vysoký prebytok voľných zdrojov stlačil k úrovni jednodňovej sterilizačnej sadzby centrálnej banky. Overnighty, tom/nexty a spot/nexty sa od stredy kótovali pri 2,0 / 2,2 % p.a.
Po stredajšom vystriedaní sterilizačných repotendrov NBS môže byť podľa dílerov na trhu viac ako 40 mld. Sk, ktoré banky do konca týždňa rozdeľovali medzi účty povinných minimálnych rezerv a úložky na jednu noc v centrálnej banke. Na clearingových účtoch v NBS deponovali v piatok 32,558 mld. Sk. Kumulatívne plnenie predpísaných rezerv sa tak k nedeli vyšplhalo už na 113,26 %. Ďalších 9 mld. Sk sterilizovali v závere týždňa v jednodňových úložkách v centrálnej banke. Stav likvidity na trhu už nezmenila ani štvrtková aukcia 84-dňových pokladničných poukážok, v ktorej NBS iba obnovila splatný objem 35 mld. Sk za minimálny výnos 2,88 % p.a., priemerný 2,95 % p.a. a maximálny 2,98 % p.a. Nadstav zdrojov na peňažnom trhu by tak mal pretrvať minimálne až do stredy budúceho týždňa.
V úvode nasledujúceho týždňa obohatí program peňažného trhu aukcia štátnych dlhopisov č. 204 s kupónom 5,3 % p.a. Dopyt bánk po 14-ročných bondoch by sa mohol podľa dílerov vyšplhať na približne 6 mld. Sk pri výnosoch od 3,4 do 3,6 % p.a. V utorkovom repotendri NBS by mal nadstav zdrojov v sektore umožniť bankám prevýšiť splatný objem 183,222 mld. Sk o 15 až 20 mld. Sk.
Tweet
