Mimoriadna informácia o dovolenkách v Grécku a Turecku

Autor: Robert Bestro
30.06.2015 (16:00)

Leto sa nám celkom rýchlo rozbieha a s ním prichádza aj dovolenka, na ktorú sa mnohí z nás nedočkavo tešia. Tento článok vám pomôže nájsť správny spôsob, ako sa finančne zabezpečiť v Grécku a Turecku.
Tieto krajiny majú nemalé množstvo interných problémov. Aj napriek tomu však ostávajú obľúbenými dovolenkovými destináciami. Môžu však ich interné problémy spôsobiť komplikácie vašej peňaženke?

Grécko

V prípade Grécka môže byť vplyv na vašu peňaženku veľmi značný. Aj napriek tomu, že sú dovolenky v Grécku stále ponúkané, je to krajina na pokraji bankrotu.

PÝTAJTE SA VŠETKO O PLATOBNÝCH KARTÁCH NA DOVOLENKE!


Vaša peňaženka by však túto krízu nemusela pocítiť v prípade, ak sa pokúsite riadiť podľa nasledujúcich inštrukcií.

V Grécku počas týchto dní panuje všeobecná panika. Ľudia vystávajú rady pri bankomatoch a snažia sa z nich vybrať čo najväčšiu finančnú čiastku. Na platobnú kartu by som sa počas dovolenky v Grécku teda moc nespoliehal. Po prvé preto, lebo grécke banky postupne vytvárajú nízke limity pre výber z bankomatu (konkrétne 60 eur) a po druhé preto, lebo sa k bankomatu v momentálnej situácii, kedy si vo veľkom vyberajú peniaze dokonca aj grécki poslanci parlamentu, vôbec nemusíte dostať.  Grécke úrady síce uvádzajú, že sa tieto opatrenia nebudú týkať turistov, no na tento fakt sa vzhľadom na nestabilitu v krajine určite nespoliehajte.

V Grécku sa našťastie platí rovnakou menou ako na Slovensku. Ak máte prehľad o tom, koľko približne zvyknete minúť počas dovolenky, zoberte si túto čiastku do Grécka v hotovosti. Peniaze si samozrejme vyberte ešte na Slovensku.

Platobnú kartu v tejto krajine odporúčam použiť len na bezhotovostné platby v obchodoch a reštauráciách, na ktoré sa používa konkrétne kreditná karta. Na tento typ platenia sa však taktiež pre istotu nespoliehajte. Majte po ruke hotovosť.

Grécko je aj napriek všetkým svojím problémom krásna krajina. Ak sa chystáte na dovolenku práve sem, určite si ju pri zabezpečení v podobe hotovosti naplno užijete.

Odporucame

Turecko

V Turecku – ďalšej obľúbenej dovolenkovej destinácii – našťastie momentálne nehrozí, že by nastali problémy pri výbere z bankomatu. Možná komplikácia súvisí s faktom, že sa tam platí inou menou.

Turecké líry môžete získať buď v zmenárni, alebo si ich môžete vybrať z bankomatu. Ak si chcete peniaze vymeniť, urobte si najprv malý prehľad o výmennom kurze vo viacerých zmenárňach a porovnajte si ho tiež s výmenným kurzom vašej banky. V prípade, že bude kurz v zmenárňach výrazne nevýhodnejší, alebo ak nemáte chuť na prípadné nedorozumenia pri výmene v zmenárni, oplatí sa vám vybrať si peniaze z bankomatu – hoci vám zaň banka naúčtuje poplatok. Pamätajte si však, že na výber z bankomatu slúži debetná karta. Pri výbere kreditkou by ste mohli naraziť na nepredpokladaný výdavok v podobe zvýšeného poplatku za výber. 

Taktiež odporúčame výber vyššej čiastky na jedenkrát, maximálne na dvakrát. Poplatok za výber vám totižto účtujú za každý výber hotovosti. Naviac, vaša banka na Slovensku vaše výbery sleduje a pri často sa opakujúcich výberoch nižšej čiastky v zahraničnom bankomate zvykne kartu preventívne zablokovať.

Portál Banky.sk vám praje príjemnú dovolenku a šťastný návrat domov.


Foto: redakcia