Mladí majú málo úspor. Ak úver, tak dnes!

10.04.2018 (08:30)

Mladí ľudia majú v bankách našetrené omnoho menej, než ostatní. Po júli tohto roka tak môžu mať častejšie problém dostať hypotéku, keďže od leta bude úver na nehnuteľnosť prísnejšie podmienený vlastnými prostriedkami.Ak si chcú mladí ľudia zabezpečiť strechu nad hlavou bez úspor, mali by o hypoúver požiadať už teraz. V Poštovej banke majú jedinečnú možnosť získať úver Užitočné bývanie, pričom každý dostane zvýhodnený úrok 0,95 % p .a. pri trojročnej fixácii.

pabk 10.4.

Mladí do 35 rokov majú o vyše polovicu menšie úspory, než starší ľudia.

Najhoršie sú na tom najmladší do 25 rokov. Ukázala to analýza Poštovej banky, ktorá skúmala všetkých klientov s aspoň jedným sporiacim produktom – či už to bol sporiaci účet, termínovaný vklad alebo vkladná knižka.

„Mladí ľudia do 35 rokov majú v priemere na sporiacich produktoch uložených 1 632 eur. Je to o 64 % menšia suma, než majú v priemere našetrené starší klienti, ktorí môžu počítať s rezervou v priemere vyše 4 500 eur. Tieto rozdiely sú prirodzene spôsobené výškou platu, životným štýlom či dĺžkou sporenia,“ povedala hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. ­

Ako si sporia mladí

Skupina klientov do 25 rokov, ktorí majú sporiaci produkt, je o vyše 40 % väčšia, než skupina vo veku 26 až 35 rokov. „Príčin môže byť viacero. Deťom a mladým do 25 rokov často sporia rodičia či starí rodičia. Po 25. roku života, teda po vysokej škole alebo odsťahovaní sa od rodičov, mladým ľuďom nárazovo stúpnu životné náklady na bývanie, stravu a život bez študentských zliav. V tomto období tak sporí len menšia skupina z nich,“ vysvetľuje Žáčková.

Častejšie šetria ženy

Spomedzi desiatich majiteľov sporiacich produktov je šesť žien a štyria muži. Kým v mladosti, do 35 rokov, si obe pohlavia dokážu našetriť takmer rovnaké čiastky, neskôr počas kariéry výška úspor u mužov rastie rýchlejšie. Muži nad 36 rokov majú v priemere na sporiacich produktoch uloženú o vyše pätinu viac peňazí, než ženy. Rozdiely môžu byť spôsobené výpadkom príjmu počas materských povinností či nerovnosťou platov.

Koľko úspor budú potrebovať

Nízke úspory môžu byť problémom najmä pre tých ľudí, ktorí si plánujú kúpiť byt za úver. Týka sa ich viacero obmedzení. Po tom, ako sa od januára tohto roku zrušila bonifikácia úroku na hypotéke pre mladých, pribudnú od júla ďalšie sprísnenia.

Maximálna výška úveru na bývanie už nebude môcť presiahnuť 90 % hodnoty nehnuteľnosti (nazývanej LTV, teda „loan to value“) a aj úverov nad 80 % hodnoty nehnuteľnosti bude menej než dnes. To znamená, že ak si mladý človek bude chcieť kúpiť byt na úver napríklad za 50 000 eur, s najväčšou pravdepodobnosťou bude musieť mať minimálne 20 % z ceny bytu v podobne vlastných prostriedkov – v tomto prípade 10 tisíc eur. Keďže analýza Poštovej banky ukázala, že v priemere majú našetrené ani nie dve tisícky, bude toto pravidlo pre nich veľkým obmedzením.


Neprehliadnite
 ►  Poštová banka lámala rekordy. Pozrite sa!
 ►  Finančné vzdelávanie pre deti hravou formou
 ►  Aký bude tento rok v našich domácnostiach?
 ►  Poštová banka myslí aj na deti!
 ►  Ako sa dá finančne pomôcť podnikateľom?

Ak úver, tak dnes

Ak ste rozhodnutý kúpiť si strechu nad hlavou za úver, mali by ste tak spraviť ešte pred platnosťou nových pravidiel. „Zmeny zasiahnu najmä mladých ľudí, ktorí sa ťažšie dostanú k svojmu prvému bývaniu. Práve pre nich Poštová banka v týchto dňoch spustila mimoriadnu akciu. Až do konca mája môžu všetci do 35 rokov získať hypotéku za výhodný úrok 0,95 % p. a. pri trojročnej fixácii,informovala hovorkyňa Žáčková.

Okrem toho, po novom sa zavedie aj takzvaný úverový strop, teda maximálna výška všetkých úverov, ktoré môže človek mať. Tento strop sa bude určovať cez index DTI (teda „debt to income“) a bude závisieť od čistého ročného príjmu. Napríklad priemerne zarábajúci človek z Bratislavského kraja si bude môcť po júli požičať najviac okolo 86 tisíc eur. Aj to len v prípade, že v čase žiadosti o úver nebude mať staršie dlžoby, prečerpanie na účte či kreditnú kartu. To všetko sa do stropu započíta tiež.
Poštová banka pôsobí na slovenskom trhu už 25 rokov. S viac ako miliónom klientov patrí v oblasti retailu k najsilnejším bankám. Jej vlastnú sieť tvorí 50 pobočiek, 216 bankomatov a svoje služby poskytuje aj na viac ako 1 500 poštách po celom Slovensku. Jej klienti majú k dispozícii viac ako 7 000 miest na výber hotovosti. Štandardnú ponuku bankových produktov a služieb dopĺňajú poistné produkty, podielové fondy a dôchodkové sporenie v druhom pilieri.

PR Servis


 
Zdroj: Poštová banka, Foto: Matthew Henry, Burst