Moody's reviduje rating finančnej sily České spořitelny

21.11.2005 (00:00)

Agentúra Moody's v revízii ratingu finančnej sily s možnosťou zvýšenia zhodnotí udržateľnosť úspechov českej banky a schopnosť premietnuť jej silnú obchodnú expanziu do trvalých výsledkov

Medzinárodná ratingová agentúra Moody's Investors Service začala proces revízie ratingu finančnej sily České spořitelny na úrovni C- s možnosťou zvýšenia. Revízia sa nevzťahuje na depozitné ratingy banky, ktoré zostávajú na nezmenených úrovniach A2 a P-1. Ratingy vlastníka České spořitelny, rakúskej bankovej skupiny Erste Bank, zostávajú tiež nezmenené, na úrovniach A1, P-1 a B-.

Agentúra Moody's berie na vedomie vynikajúce hospodárske výsledky České spořitelny za rok 2004 a za deväť mesiacov roka 2005, silnú obchodnú expanziu, ako aj posilnenie komerčnej pozície a finančnej sily, obzvlášť v podmienkach kvality zisku. Revízia ratingu finančnej sily sa zameria na zhodnotenie udržateľnosti týchto úspechov a na schopnosť banky premietnuť silnú obchodnú expanziu do trvalých výsledkov bez toho, aby sa zhoršila kvalita jej aktív alebo kapitálová pozícia. Agentúra Moody's počas revízie zohľadní aj opatrenia, ktoré banka urobí na zníženie nákladov a zlepšenie prevádzkovej efektivity.

Česká Spořitelna je druhá najväčšia banka v Českej republike podľa hodnoty aktív. Ku koncu roka 2004 predstavovala hodnota jej konsolidovaných aktív 580 mld. CZK a banka vykazovala čistý zisk 8,65 mld. CZK.

(1 CZK = 1,323 SKK)


Zdroj: SITA,