Na internete sa podľa NBS opakovane objavujú klamlivé reklamy

09.06.2020 (14:00)

Klamlivá reklama opisuje možnosť sto až tisícnásobného zhodnotenia peňazí za niekoľko dní.

Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje, že opakovane sa na internete objavujú klamlivé reklamy, ktoré sa podobajú na novinové články a ponúkajú možnosť zbohatnúť prostredníctvom alternatívneho bankového účtu. Klamlivá reklama opisuje možnosť sto až tisícnásobného zhodnotenia peňazí za niekoľko dní. "Takáto reklama má množstvo podozrivých znakov podvodu a spotrebiteľom odporúčame na ňu nereagovať," radí centrálna banka.

Medzi hlavné znaky podozrivých ponúk podľa národnej banky patrí napríklad to, že ide o ponuku veľmi rýchleho zhodnotenia peňazí v násobkoch vloženej sumy za veľmi krátky čas. Podozrivé je aj to, keď sa niekto snaží vytvoriť predstavu o naliehavosti ponuky napríklad slovami "na registráciu máte posledných 10 minút", alebo "už len sedem voľných miest" a podobne. Potenciálni klienti by mali byť aj opatrní, ak ich po kliknutí na odkaz v inzeráte presmeruje na internetovú stránku spoločnosti, ktorá nepodlieha finančnému dohľadu.

Centrálna banka odporúča, aby si potenciálni klienti overili, či spoločnosť, do ktorej plánujú investovať peniaze, môže na Slovensku ponúkať finančné služby. Ich zoznam si môžu skontrolovať na stránke národnej banky.

NBS už v minulosti upozornila na ponuky, ktoré nesú pre spotrebiteľa vysoké riziko. V apríli upozornila napríklad na aktivity spoločnosti Grandefex a platformy Bitcoin Revolution, Bitcoin Evolution alebo BitcoinPRO. Banka podľa jej vyjadrení firmu Grandefex nedohliada a finančné prostriedky investované do jej aktivít nepodliehajú ochrane investícií podľa zákonov Slovenska. A zároveň, investovanie do kryptoaktív taktiež nepodlieha jej dohľadu.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák