Na vysokú školu by rodičia mali deťom sporiť už od ich narodenia

29.09.2023 (18:40)

obre zvolenou investíciou je podľa finančných odborníkov investícia do vzdelania našich detí. Avšak štúdium na vysokej škole niečo stojí, a to dokonca aj na tej štátnej.

V prípade súkromných alebo zahraničných škôl sa poplatky vedia vyšplhať na niekoľko tisíc eur. Štúdium vo Veľkej Británii môže vyjsť aj na viac ako 200-tisíc eur, americký Harvard stojí ešte viac.

Odborníci zo spoločnosti Partners Group SK radia, že na vysokú školu by rodičia mali deťom sporiť už od ich narodenia. Odkladanie nižšej čiastky na mesačnej báze zaťaží rodinný rozpočet podstatne menej a zároveň odložené peniaze si zarábajú samé na seba.

No ak ste prípravu podcenili, existujú aj iné možnosti. Pôžička, či úver by však mali byť podľa odborníkov krajné riešenie. Vzniká pri nich záväzok vrátiť nielen požičanú čiastku, ale aj úroky, čím sa štúdium značne predraží. Okrem komerčných úverov od bánk existuje aj možnosť požičať si peniaze od štátu, a to prostredníctvom Fondu na podporu vzdelávania.

Ak by rodičia začali s prípravou pri narodení dieťaťa, na prípravu majú 18 rokov. Ak by dávali 30 eur mesačne v rámci programu pravidelného investovania do podielových fondov alebo ETF fondov, kde priemerný výnos je teoreticky 6 %, v osemnástich rokoch potomka bude nasporená suma podľa odborníkov z Partners Group SK viac ako 11-tisíc eur. Pri sume sto eur mesačne s rovnakým portfóliom bude výsledná hodnota v čase ukončenia strednej školy dieťaťa viac ako 38-tisíc eur.

Ak rodičia začínajú s prípravou až pred nástupom dieťaťa na strednú školu, na prípravu majú štyri roky. Odborníci na financie odporúčajú kombináciu produktov rozdeliť na tretiny. Tretinu do sporiaceho účtu, tretinu do vhodne zvolenej stratégie ETF fondov, tretinu do realitných podielových fondov s kvalitnými nehnuteľnosťami v portfóliu.

Ak však rodičia nestihli svojim deťom nič našetriť alebo im to finančné možnosti neumožnili, samotný vysokoškolák si vie vykryť školské výdavky väčšinou aj sám. A to rôznymi brigádami, či prácou na skrátený úväzok.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia