NBS ponechala v sektore viac likvidity
05.09.2001 (00:00)Včera sa na slovenskom peňažnom trhu obchodoalo takmer so všetkými periódami. S jednodňovými depozitmi sa v utorok začalo obchodoať pri úzkom rozpätí 7,65/7,70 % p. a.
Včera sa na slovenskom peňažnom trhu obchodoalo takmer so všetkými periódami. S jednodňovými depozitmi sa v utorok začalo obchodoať pri úzkom rozpätí 7,65/7,70 % p. a. pri overnightoch a tomnextoch. Spotnexty a úložky s týždňovou lehotou splatnosti otvárali včera ráno na cene 7,60/7,70 % p. a. Na rovnakej úrovni sa nachádzali dvojtýždňové a mesačné depozity. Otváracia cena dvojmesačných a trojmesačných medzibankoých pôžičiek bola na úroni 7,65/7,75 % p. a. Kotácie šesťmesačných a deväťmesačných fondo sa nachádzali na približne rovnakej cene 7,80/7,90 % p. a. Ročné zdroje kótovali banky takisto ako predchádzajúci deň na úroni 7,90/7,95 % p. a.
Oernighty sa priebehu včerajška ukladali až do úrovne 7,35 %, čím stratili 35 bázických bodov. Tomnexty a spotnexty zatvárali na rovnakej cene 7,65/7,70 %. Pohyby strede výnosovej krivky boli v utorok vyvolané aktivitou nerezidentov. Kupovali dvojtýždňoé mesačné depozity, následkom čoho sa posunula ich cena na úroeň 7,65/7,75 %.
K utorku deponovali komerčné banky na klíringových účtoch povinných minimálnych rezer 30,528 mld. Sk. V súčasnosti je peňažný sektor na dennej báze podstave objeme takmer jednej miliardy. Kumulatíne plnia banky PMR na 98,72 %. Včera sa konala aukcia 273-dňoých ŠPP, ktorej bolo Ministersto financií SR ochotné akceptoať maximálne 2 mld. Sk. Dopyt komerčných bánk predstaoval 3,109 mld. Sk a ministersto už tradične krátilo dopyt, tentoraz o 2 mld. Sk pri priemernom výnose na úroni 7,715 %. Maximálny výnos nepresiahol úroveň 7,72 %. "Ministersto mohlo podľa môjho názoru akceptovať väčšie množstvo ponúk. Nepredpokladám, že výnosy z poukážok klesnú výrazne nižšie," uviedol pre HN Pavel Jánošík, díler Slovenskej sporiteľne. Po aukcii ŠPP sa konal pravidelný dvojtýždňoý sterilizačný repo tender centrálnej banky. Dopyt komerčných bánk predstavoval len 18,4 mld. Sk pri splatnom repo tendri o výške 19,25 mld. Sk. Centrálna banka akceptovala len 17 mld. Sk pri tradičných výnosoch na úroni 7,3 a 7,5 % pre minimálny a maximálny výnos. Streda je tradične charakteristická vyronaním jednotlivých aukcií. Keďže pondelok bola aukcia jednoročných štátnych dlhopisov zrušená, dnes odíde 1,109 mld. Sk zo včerajšej aukcie ŠPP. Dnes nastane takisto vyronanie repo tendro, keď odíde 17 mld. Sk a zo splatného repo tendra príde 19,25 mld. Sk.
Zdroj: Hospodarske Noviny,
Tweet
