Obchodnú politiku nemeckej banky WestLB prešetruje štátna prokuratúra

26.06.2003 (00:00)

Obchodnú politiku nemeckej banky WestLB začína prešetrovať štátna prokuratúra, ktorá dostala správu z vyšetrovania Spolkového úradu na kontrolu finančných služieb (BAFin)
Obchodnú politiku nemeckej banky WestLB začína prešetrovať štátna prokuratúra, ktorá dostala správu z vyšetrovania Spolkového úradu na kontrolu finančných služieb (BAFin).

Najväčšia nemecká štátna banka WestLB minulý rok zaznamenala stratu 1,7 miliardy eúr. BAFin začal prešetrovať nedostatky v krytí rizík špecializovanej dcérskej spoločnosti WestLB v Londýne.

Kríza v banke v utorok vyústila do odstúpenia jej výkonného riaditeľa Jürgena Sengeru. Okrem toho WestLB na základe posudku BAFin s okamžitou platnosťou zrušila dohodu o spolupráci s audítorskou spoločnosťou Pricewaterhouse-Coopers (PWC).

Pracovníci PWC ešte vo februári v londýnskej pobočke Principal Finance uviedli, že v oblasti základných finančných služieb je všetko v najlepšom poriadku. O dva mesiace neskôr musela WestLB konštatovať, že pobočka vlani hospodárila so stratou 1,2 miliardy EUR. Toto číslo bolo neskôr zvýšené ešte o 430 miliónov EUR, lebo v britskom lízingovom podniku Boxclever muselo dôjsť k zmene minuloročného hospodárskeho výsledku.

K takémuto skresleniu výsledkov mohlo dôjsť aj preto, lebo s audítorskou PWC bol veľmi dlho spriaznený bývalý šéf londýnskej dcéry WestLB.

Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR výslovne zakázané. Copyright©TASR.
Zdroj: TASR,