Očakávaná volatilita sa nedostavila. Akciové trhy sa kúpu v mori optimizmu

Najväčšou udalosťou minulého roka bol kolaps volatility naprieč všetkými finančnými trhmi. Volatilita dosiahla historicky najnižšie úrovne, a to aj napriek tomu, že do čela USA sa postavil najnestabilnejší prezident v moderných dejinách.

Ešte pred rokom sme si pritom všetci mysleli, že rok 2017 sa bude na Wall Street vyznačovať práve vysokou volatilitou a ako aj silným sentimentom investorov prameniacim z očakávania veľkých reforiem v USA. No volatilita odplávala a vrátila sa len na skok počas prekáračiek amerického prezidenta so lídrom Severnej Kórei, aj keď len dočasne, pretože nálada investorov sa ku koncu roka opäť zlepšila.

Situácia tu je komplikovaná, pretože USA si nechcú pripustiť, že jediné riešenie spočíva v odchode americkej armády z kórejského polostrova.

Najväčšie sklamanie minulého roka

Najväčšie prekvapenie vo svete akcií nám vlani prinieslo IPO technologickej spoločnosti Snapchat. Očakávania boli obrovské, pretože investori označili Snapchat ako ďalšiu „veľkú záležitosť“ vo svete sociálnych médií, ktorá by mohla predstavovať skutočnú hrozbu pre Facebook.

Všetky tieto predpovede sa však ukázali ako nesprávne, aspoň z krátkodobého hľadiska. Rast počtu používateľov tejto sociálnej siete totiž začal stagnovať a inzerenti sa stiahli z dôvodu nedostatočného reklamného potenciálu platformy. Akcie spoločnosti Snapchat preto klesli z ceny IPO o päť percent.

Najviac nadhodnotené aktíva

Medzi najviac nadhodnotené aktíva dnes jednoznačne patria kryptomeny. Všetky sú totiž, vzhľadom na super exponenciálny rast v druhej polovici roka 2017, zjavným adeptom na korekciu smerom nadol.

V akciovom sektore sú najviac nadhodnotené sektory robotiky a automatizácie, kde sa výnos šplhá až k 47 percentám. Rely posunula tieto sektory v porovnaní s globálnymi akciami vyššie o 35 percent, ale očakávaná miera rastu príjmov firiem tu je iba šesť percent. Natíska sa preto otázka, či investori tak trochu nepredbehli realitu.

Sektory robotiky a automatizácie budú určite veľké a dôležité sektory, avšak stále sa z hľadiska dlhodobej globálnej penetrácie nachádzame len v rannom štádiu.

Čo prekonalo očakávania

Za veľké prekvapenie minulého roku pokladám akcie leteckých dopravných spoločností. Tento sektor stúpol vrátane zohľadnenia reinvestícií dividend o 37 percent, čo je o 13 percentuálnych bodov viac ako globálny akciový trh.

Napriek nárastu cien ropy, totiž dopyt a ústretové ceny služieb vo väčšine regiónov zvýšili zisk aeroliniek. Medzinárodná asociácia leteckých dopravcov nedávno vydala na tento rok veľmi pozitívny výhľad. Sektor sa na globálnych akciových trhoch stále obchoduje s 50 percentnou zľavou, čiže akcie zostávajú relatívne lacné.

Čo bude najdôležitejšou udalosťou v tomto roku

Vzhľadom na to, že sentiment investorov zostáva naďalej mimoriadne silný, kľúčovou vecou ktorú treba pred výsledkovou sezónou ziskov spoločností za štvrtý kvartál vlaňajška sledovať, je inflácia a údaje ako PMI, firemnú a spotrebiteľskú dôveru a podobne.

Inflácia ešte nie je dostatočná a trh sa zhoduje na tom, že pokiaľ sa naplno neprejaví, americký FED bude musieť zmierniť svoje prognózy na zvyšovanie sadzieb pre tento rok. To by mohlo predstavovať dodatočnú podporu pre akcie.

Väčšina hodnôt z prieskumov dosahuje 10 až 15 ročné maximá, no skutočnosť z týchto indexov býva často opačná. Hrozí teda, že čoskoro budeme svedkami nenaplnených očakávaní, čo by mohlo spôsobiť menší útlm na akciovom trhu v prvom kvartáli, možno už koncom januára.

zdroj: SAXO BANK
autor: Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank