Oplatí sa kupovať nové auto cez úver alebo na lízing?

Autor: Ľudovít Petržala, Andrej Dorič
14.11.2013 (07:00)

Úver na auto môžete dostať aj na kratšiu dobu a auto vlastníte hneď, lízing sa skôr oplatí firmám, lebo  nad autom máte menšiu kontrolu.
 
Menší objem nasporených peňazí alebo aj neochota jednorazovo zaplatiť vyššiu sumu sa podpísali na náraste či už úverov na kúpu osobného auta, ale aj lízingu. Aké sú rozdiely pri jednotlivých typoch financovania a aké majú výhody?

Základným rozdielom medzi lízingom a úverom je, že pri spotrebnom úvere sa klient stáva vlastníkom vozidla okamžite, pretože ho celé kúpil a teda spláca úver.

Lízing zasa odráža pokles ceny auta počas doby používania klientom a teda auto je stále vo vlastníctve leasingovej spoločnosti. Po skončení doby lízingu má potom klient možnosť doplatiť „zvyšný cenu“ auta a teda si ho kúpiť alebo sa môže ohliadať po novom. Lízing má jednoznačne väčšiu obľubu u právnických osôb (a teda aj živnostníkov), pretože prináša daňové výhody (napr. zrýchlené odpisovanie).

Neprehliadnite

Akontácia a doba úveru


„Dôležitým faktorom pri rozhodovaní sa o type financovania je množstvo vlastných zdrojov (akontácia), ktoré klient do financovania na začiatku investuje, ale aj od doby financovania,“ vysvetľuje Marína Masárová, hovorkyňa Tatra banky. Finančný lízing je financovaný na 3-5 rokov. Doba pri spotrebnom úvere na auto je od 12 do 60 mesiacov.

Platí, že čím dlhšie budete splácať, tým viac úver preplatíte.

Ďalším dôležitým faktorom pri rozhodovaní je to, že auto na lízing musíte mať havarijne poistené, ale pri spotrebnom úvere nie, čím môžete ušetiť niekoľko stoviek eur ročne. Tiež sa auto na lízing tažko predáva a na jeho predaji prerobíte.

Výhody a nevýhody lízingu a spotrebného úveru

Lízing
+ menej papierovačiek
+ splátky môžu byť v nákladoch firmy
- auto vlastní lízingovka
- auto na lízing sa tažko predáva 
- musíte si platiť havarijné poistenie

Spotrebný úver
+ auto vlastníte vy
+ auto môžete predať
+ nemusíte si platiť havarijné poistenie
- viac dokladov pri vybavovaní

Rozhodovanie medzi spotrebným úverom a lízingom je individuálne, keďže obe možnosti majú svoje pro a proti. Ale keď nepodnikáte výhodnejšie si je zobrať spotrebák na auto, lebo nad ním máte väčšiu kontrolu.

V nasledovnej tabuľke si môžete pozrieť, koľko by vás stálo prefinancovanie novej Škody Fabie cez lízing a cez spotrebný úver. Cena auta je cca. 8700 eur a klient má priemernú bonitu.
  
  ČSOB Spotrebný úver ČSOB Leasing  Tatra Leasing
Doba splácania  7 rokov 4 roky 4 roky
Akontácia  0% 20%   20%
Výška splátky bez poisteni 148,82 eur  166,67 eur  137,82 eur
RPMN  11,46%  6,31% 8,56%
Zdroj:weby bánk

Populárnejšia bezúčelová pôžička na auto


V ČSOB aj Tatra banke, čo sa týka počtu uzatvorených zmlúv u retailových klientov, jednoznačne prevláda záujem o financovanie prostredníctvom spotrebného úveru (účelový alebo bezúčelový). Pričom rozdiely v úrokoch sú medzi nimi minimálne, pohybujú sa od 7% do 13%.

Účelový spotrebný úver využíva relatívne málo klientov. V tejto oblasti je skôr preferovaný bezúčelový spotrebný úver, kde sa nemusí dokladovať účel použitia prostriedkov a získava sa jednoduchšie. Podľa našich prieskumov je auto jedným z troch hlavných dôvodov, prečo si ľudia berú spotrebný úver“, hovorí Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB.

Eliášová však dodáva, že v tomto roku banka pociťuje zvýšený záujem o financovanie cez ČSOB Leasing. Ako dôvod vidí existenciu výhodných finančných produktov v spolupráci s importérmi niektorých značiek, vďaka ktorým má klient nulové preplatenie pri financovaní cez leasing.
Foto: Ivan Sedlák