Podľa guvernéra ČNB posilňovanie koruny nezodpovedá stavu českej ekonomiky
14.10.2002 (00:00)Rast kurzu českej koruny v poslednom období neodráža fundamentálne faktory českej ekonomiky a Česká národná banka (ČNB) je preto pripravená intervenovať, kedykoľvek to uzná za vhodné
Rast kurzu českej koruny v poslednom období neodráža fundamentálne faktory českej ekonomiky a Česká národná banka (ČNB) je preto pripravená intervenovať, kedykoľvek to uzná za vhodné. Na seminári v dánskej metropole Kodaň to vo štvrtok povedal guvernér ČNB Zdeněk Tůma.
"Pre také veľké zhodnotenie koruny nevidíme žiadne fundamentálne dôvody," povedal Z. Tůma na seminári Nordea Central and Eastern Europe. Úlohou centrálnej banky je podľa neho ochrániť korunu pred príliš prudkými výkyvmi. "Nemôžem povedať, že budeme intervenovať, ale nevylučujem, že na trh opäť vstúpime," spresnil. Kurz koruny sa teraz voči euru pohybuje okolo 30,60 CZK/EUR, v lete ale mena vystúpila až na historické maximum pod 29 Kč za euro. Ku vstupu ČR do menovej únie Z. Tůma uviedol, že je reálny medzi rokmi 2007 až 2009.
Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.
Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR výslovne zakázané.
Copyright©2002TASR.
Zdroj: TASR,
Tweet
