Podľa odborníkov je dôležité si osvojiť správne finančné návyky

13.02.2023 (18:25)

V súčasnosti má mnoho Slovákov problém vyjsť s financiami, no dôvodom podľa odborníka nie je len prudké zdražovanie a nižší zárobok.

Dôvodom sú podľa Igora Neštepného z Partners Group SK tiež nesprávne finančné návyky a skryté plytvanie. Peniaze, ktoré ležia v banke alebo doma, strácajú na hodnote. Pôsobí na ne inflácia, ktorá dosahuje okolo 15 %. Čo podľa Neštepného znamená, že za tú istú sumu peňazí si v budúcnosti spotrebiteľ kúpi menej tovaru a služieb.

Podľa Partners Group SK by sme si mali každý mesiac z výplaty odložiť 10 %. „Poistíte si tak krátkodobý výpadok príjmu a máte zdroje, z ktorých čerpáte pri neočakávaných výdavkoch,“ povedal Neštepný. Aj keď optimálna výška rezervy je vo výške šiestich mesačných príjmov, držať ju však celú na bežnom alebo sporiacom účte odborníci neodporúčajú. „Stačí mať na dosah sumu, ktorá pokryje trojmesačné výdavky,“ upozorňuje Neštepný.

Ostatné prostriedky by sme mali investovať. Mnohých odrádzajú predsudky, že na investovanie musia byť bohatí. „Existujú investičné plány už aj od 30 eur mesačne. Hlavné slovo má vždy čas a dĺžka investičného horizontu,“ hovorí Neštepný. Dôležité je aj rozloženie rizika.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák