Podľa Rakúskej centrálnej banky by mal HDP Slovenska tento rok narásť o 3,5 %

17.04.2002 (00:00)

Dynamika rastu krajín kandidujúcich na vstup do Európskej únie (EÚ) opäť expanduje. Len Poľsko zaostáva za konjunkturálnym vývojom ostatných východoeurópskych krajín
Dynamika rastu krajín kandidujúcich na vstup do Európskej únie (EÚ) opäť expanduje. Len Poľsko zaostáva za konjunkturálnym vývojom ostatných východoeurópskych krajín.
Vyplýva to zo štúdie Rakúskej národnej banky (RNB), ktorú zverejnila jej viceguvernérka Gertrude Tumpel-Gugerellová. Kandidátske krajiny by mali tento rok dosiahnuť priemerný rast hospodárstva vo výške 2,5 %, čo približne zodpovedá minuloročnej úrovni.

Poľský hrubý domáci produkt (HDP) by mal tento rok stúpnuť len o 1,5 %. Pre ostatné stredoeurópske krajiny (Slovensko, Slovinsko, Česko a Maďarsko) RNB predpovedá rast HDP v rozpätí 3,2 % až 3,5 %. V Rusku by malo dôjsť k oslabeniu rastu z vlaňajších 5 % na tohtoročných 3,5 %.

V roku 2003 by malo podľa prognózy RNB dôjsť k markantnému zrýchleniu rastu HDP v Poľsku (na 3,0 %) ako aj v Slovinsku (na 4,7 %). Slovensko, Česko a Maďarsko by mali na budúci rok využiť rastový potenciál predovšetkým na potrebné korekčné opatrenia v oblasti fiškálnej a mzdovej politiky, takže rast HDP bude o niečo nižší, napriek tomu v týchto krajinách dosiahne 3,0 % až 4,0 %. Rusko sa s mierou rastu o 4,3 % opäť priblíži k minuloročnému tempu.

Prevažujúcim faktorom hospodárskeho rastu v krajinách strednej Európy bude očakávaný konjunkturálny rozmach v EÚ, keďže export týchto krajín je s úniou úzko prepojený.
Nárast čistého exportu ako aj rast exportných investícií posilnia ekonomický vývoj v regióne. Neistým faktorom v tomto prípade je budúci vývoj cien ropy. Zatiaľ čo nárast ceny by mohol utlmiť perspektívy stredoeurópskych kandidátov, rast ropného exportu Ruska by im mohol pomôcť.

Hospodársky vývoj v strednej a východnej Európe bude mať narastajúci význam aj pre Rakúsko, ktoré má v rámci EÚ s náskokom najvyšší podiel zahraničného obchodu s kandidátskymi krajinami. V roku 2000 tvoril export Rakúska do regiónu až 13,5 % z celkového vývozu krajiny, podiel importu dosiahol 10,0 %.

Vysoký podiel rakúskych priamych investícií v integračných krajinách (rok 2001: Slovinsko 25,1 %, Slovensko 21,4 %, Maďarsko 9,4 %, Česko 8,5 % a Poľsko 2,3 %) poukazuje aj vzhľadom na veľký počet dcérskych spoločností kontrolovaných rakúskymi podnikmi (rok 2000: Slovinsko 569 podnikov, Slovensko 1820, Maďarsko 2250, Česko 3210 a Poľsko 850) na silné ekonomické previazanie medzi týmito krajinami a Rakúskom.

Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR výslovne zakázané.
Copyright©2002TASR.
Zdroj: TASR,