Podnikateľská klíma v strednej Európe sa zlepšuje
Podnikateľská klíma v strednej a východnej Európe sa ďalej zlepšuje. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila v stredu Rakúska kontrolná banka (OeKB).
Jej index podnikateľskej dôvery v januári vzrástol na 85,3 bodu z októbrových 84,1 bodu. Banka v rámci prieskumu oslovila 400 rakúskych firiem, ktoré majú v regióne podiely v zhruba 1 900 podnikoch. Na výsledok pozitívne vplývalo najmä očakávané zlepšenie podmienok v prvom polroku 2014. Index očakávaní vzrástol o 2 body na 87,2 bodu, kým index súčasných podmienok zotrval na októbrovej hodnote 83,2 bodu.
Najlepšie rakúski investori začiatkom roka hodnotili podmienky v Poľsku, za ktorým nasledovali Rusko, Česká republika, Slovensko a Rumunsko. Na konci rebríčka sa ocitla Ukrajina, ktorou otriasa politická kríza. Výrazný nárast optimizmu prieskum konštatoval aj v Srbsku a Slovinsku, kde sa zlepšilo najmä hodnotenie budúcich podmienok.
Hodnotenie Maďarska sa v treťom prieskume za sebou síce mierne zlepšilo, podľa firiem pôsobiacich v krajine však podmienky na podnikanie zostávajú naďalej náročné. Medzi poskytovateľmi finančných služieb na maďarskom trhu v januári očakávalo zhoršenie podmienok 39 % oslovených firiem a s utlmovaním aktivít v sektore počítalo 14 % respondentov, uviedla OeKB v tlačovej správe.
Rakúska kontrolná banka podľa údajov na svojej internetovej stránke pôsobí ako kľúčový poskytovateľ finančných a informačných služieb pre exportné podniky a kapitálový trh. Vlastníkmi inštitúcie, ktorá vznikla v roku 1946, sú rakúske banky.
Zdroj: SITA, AFP, Foto: BANKY.sk
Tweet
