Poistné podvody najviac lákajú majiteľov áut

26.04.2018 (10:00)

Úspešnosť odhalení sa ale zvyšuje. Pozrite sa na tento bizardný prípad.Oddelenia likvidácie v poisťovniach vybavia týždenne množstvo žiadostí. Vo väčšine prípadov ide o bežné poistné udalosti, stále sa však nájdu klienti, ktorí na poisťovňu skúšajú rôzne praktiky. Vidina rýchleho zárobku láka najmä majiteľov áut. Poisťovne preto upozorňujú, že ak by podvody neodhalili, ročne by prišli o milióny eur. Najčastejšie sa o poistný podvod pokúšajú majitelia áut. Mnohí to skúšajú ešte pred uzatvorením poistky. „Podľa našich štatistík je každé piate auto, ktoré chcú vodiči havarijne poistiť, poškodené. Má zničený lak, obité nárazníky, nefunkčné otváranie alebo poškodený podvozok,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Groupama, Martina Cvachová.

Oranžové krížiky neznamenajú poškodenie

Tí, ktorí to skúšajú až po uzatvorení poistenia sú spravidla vynaliezavejší. Nedávny prípad likvidátora poisťovne Groupama to potvrdzuje. Klient nahlásil škodovú udalosť, krúpy mu mali poškodiť karosériu na jeho aute, ktoré mal havarijne poistené. Bežný proces likvidácie sa zmenil v momente, keď obhliadajúci technik dorazil na obhliadku vozidla. Špeciálnou farbou vyznačené krížiky mali znázorňovať všetky miesta na aute, ktoré boli podľa názoru klienta poškodené silným krupobitím. Na karosérii ale neboli žiadne známky poškodenia, nebola preliačená ani poškriabaná, lak bol v poriadku. Technik sa preto začal zaujímať, kto a prečo nakreslil krížiky po celej karosérii, inak nepoškodeného auta. Klient sa bránil, že chcel technikovi ušetriť čas, preto všetky poškodenia vyznačil. „Toto nie je štandardný postup likvidácie. Obhliadajúci pracovník sa musí presvedčiť sám, či bolo vozidlo naozaj poškodené. Keďže klient nechcel svoje auto očistiť, technik nemohol vykonať obhliadku a zdokumentovať škodu,“ pokračuje M. Cvachová.

Podvody v1

Za pokus o poisťovací podvod hrozí 15 rokov väzenia

Technik vozidlo nafotil a obrátil sa na hydrometeorologický ústav (SHMÚ), kde začal preverovať klientovu verziu s krupobitím. SHMÚ krupobitie v danom čase na Slovensku nepotvrdil. Mnohí klienti si pritom neuvedomujú, že za pokus o poistný podvod môžu skončiť aj za mrežami. „Páchateľovi hrozí podľa trestného zákona za trestný čin poisťovacieho podvodu v závislosti od závažnosti odňatie slobody na 1 až 15 rokov,“ vysvetľuje vedúca odboru právnych služieb a likvidácie poistných udalostí poisťovne Groupama, Darina Fábián Csóková.

Poisťovne dnes používajú na odhalenie poistných podvodov rôzne sofistikované metódy. Každú udalosť detailne preverujú a kontrolujú, či výpovede súhlasia so skutočným rozsahom škody. „Odhaliť poistný podvod je dnes vďaka technologickému pokroku ľahšie. Aj preto sa úspešnosť odhalení neustále zvyšuje. Chceme v maximálnej miere odškodniť klientov, ktorý majú nárok na poistné plnenie, zároveň chceme zabrániť tomu, aby sa k výplate dostali klienti podvodom,“ dodáva M. Cvachová.
Vlastníkom Groupama poisťovne a. s., pobočky poisťovne z iného členského štátu, je francúzska skupina Groupama s vyše storočnou históriou, patriaca medzi dominantné spoločnosti Európy. Groupama poskytuje poistnú ochranu, investičné a finančné služby viac ako 13 miliónom klientom a partnerom v 12 krajinách sveta. Groupama je na slovenskom poistnom trhu prítomná od 1. januára 2009. V súčasnosti pôsobí ako pobočka maďarskej poisťovne Groupama Biztosító Zrt. Na Slovensku sú produkty Groupama dostupné vo vlastných klientskych centrách, pobočkách OTP Banky Slovensko, a. s. a v maklérskej sieti, resp. u partnerov poisťovateľa. Ďalšie informácie: www.groupama.sk

PR servis

 
 
Zdroj: Groupama, Foto: Groupama