Popularita mobilného bankovníctva stúpa

Autor: Robert Bestro
27.08.2015 (13:00)

Mobilné bankovníctvo ako ďalšia forma zjednodušenia komunikácie s bankou neustále naberá na popularite. Stačí, ak vlastníte smartfón a stiahnete si aplikáciu/aplikácie vašej banky - a niektoré záležitosti v kľude vybavíte aj touto online cestou.
Prečo pozorujeme nárast popularity?

Za nárastom popularity mobilného bankovníctva je v prvom rade nárast počtu vlastníkov smartfónov a tabletov v kombinácii s dobrým marketingom bánk.

Poradňa o ONLINE BANKINGU - zadajte otázku a vyhrajte!


Podľa údajov agentúry GfK z marca 2015 smartfón vlastní okolo 2 milióny Slovákov. Je to približne 4-násobný počet oproti roku 2012. Možnosť kontroly zostatku na účte či rýchlej platby cez mobil – bez nutnosti sadať k počítaču a zapínať internetbanking – je veľkým lákadlom. Zo skúseností Slovenskej sporiteľne vyplýva, že mobilnú bankovú aplikáciu spustí priemerný klient 3 x častejšie než klasický internetbanking.

Slováci využívajú mobilné bankovníctvo najmä za účelom získania informácie o zostatku na účte, narastá však počet tých, ktorí mobilné aplikácie využívajú na zadávanie platieb. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že mobilné aplikácie sú pre klientov bánk návykové. Postupne totižto narastá priemerný počet prihlásení počas týždňa. Niektorí klienti si aplikáciu otvárajú dokonca niekoľkokrát denne.

“Naším cieľom je, aby sa ľudia sami rozhodli, ako budú bankovať. Aj preto im ponúkame dve samostatné bankové aplikácie. Klienti to oceňujú, o čom svedčia aj počty používateľov. Viac ako polovica z nich aktívne využíva iba aplikáciu Účty, cez ktorú kontroluje svoje obraty aj niekoľkokrát týždenne. Na druhej strane, o niečo menšia skupina využíva aj aplikáciu Platby, vďaka ktorej posiela peniaze na účet alebo na mobilné telefónne číslo príjemcu priamo z telefónneho zoznamu v smartfóne,“ povedal Branislav Jarábek, vedúci oddelenia elektronických kanálov a platieb Slovenskej sporiteľne.

Neprehliadnite

Kto využíva mobil banking

Podľa informácií VÚB banky je typickým používateľom mobilného bankovníctva muž vo veku 31 rokov, pochádzajúci z väčšieho mesta a vlastniaci smartfón s operačným systémom Android. Zo štatistík tejto banky tiež vyplýva, že od začiatku roka 2015 sa počet platieb cez mobil banking zvýšil o takmer 90% a počas mája 2015 klienti banky cez mobil banking poslali takmer 100 000 platieb v celkovej hodnote viac ako 24 000 000 eur.
Mobil banking využíva vo VÚB len o niečo viac mužov ako žien. „Rekordérkou v našej banke je, paradoxne, žena. Máme používateľku, ktorá sa do mobil bankingu za mesiac prihlásila až 328-krát, teda v priemere viac ako 10 ráz denne.“ uviedla M. Horecká z VÚB banky. „A hoci 60% užívateľov má menej ako 35 rokov, najstarší aktívny používateľ mobil bankingu tejto banky má 94 rokov.“

Čo všetko nám banky v mobil bankingu ponúkajú

Medzi najpoužívanejšie funkcie mobilného bankovníctva patria Kontrola zostatku na účte, Sledovanie pohybov na účte a Platba. Viaceré banky cez svoje aplikácie ponúkajú tiež správu kreditných kariet, predschválených úverov či termínovaných vkladov, lokátory bankomatov, platby cez mobil alebo dobitie kreditu na mobil.

Banky svoje "appky" pravidelne vylepšujú a prichádzajú tiež s novými funkcionalitami. Len za posledných 5 mesiacov prišli s vylepšenými aplikáciami napríklad Slovenská sporiteľňa, VÚB banka, mBank aj ZUNO. Vo svojich aplikáciach ponúkli nové zaujímavé funkcie ako napríklad IBAN skener v SmartBankingu (ČSOB) či možnosť podpísať transakciu v Smartbankingu pomocou odtlačku prsta (Fio banka).

Kde sťahovať aplikácie bánk?

Aplikácie pre používanie mobilného bankovníctva si v prípade väčšiny bánk môžete stiahnuť cez App Store a Google Play. V prípade Fio banky, Zuno, ČSOB, Tatra banky a VÚB banky si aplikácie môžete stiahnuť aj cez Windows Store.

Raiffeisen banka, Poštová banka a OTP banka sú jedinými bankami na Slovensku, ktoré zatiaľ nemajú aplikáciu pre mobilné bankovníctvo - responzívny dizajn ich web stránok však umožňuje pracovať s nimi aj cez mobil.

Porovnanie jednotlivých bankových aplikácii si môžete pozrieť TU.

ZÍSKAJTE VSTUPNÝ BONUS AŽ 2 000 EUR!

Foto: redakcia