Poslanci schválili úpravu výdavkových limitov podľa európskych pravidiel

09.05.2024 (18:00)

Slovensko plánuje výdavkové limity upraviť podľa európskych pravidiel, tými domácimi sa neplánuje riadiť. Parlament totiž schválil novelu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy.

Ukazovateľ čistých výdavkov sa stane podľa ministerstva financií operatívnym nástrojom nových pravidiel na zabezpečenie podpory zdravých a udržateľných verejných financií, ako aj podporu udržateľného a inkluzívneho rastu.

Výdavkové limity ako aj text predmetnej novely mali podľa vyjadrení rezortu financií prekonzultované a odsúhlasené aj Európskou komisiou. Podľa pôvodných pravidiel Rady pre rozpočtovú zodpovednosť by štát musel podľa ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD) konsolidovať v oveľa vyššej sume. „My nechceme zadusiť štát. Potrebujeme, aby štát plnil svoje funkcie,“ skonštatoval Kamenický. Výdavkové limity boli v minulosti podľa Kamenického nastavené zle. Preto sa rozhodli pre jedny pravidlá, ktoré budú spoločné v rámci EÚ.

Rozpočtová rada vládny návrh zmeny pravidiel pre limit verejných výdavkov vníma ako riziko pre dostatočné ozdravovanie verejných financií. Ide podľa nej o odklon od národného konceptu ochrany dlhodobého hospodárenia Slovenska. Európsky koncept nemusí byť podľa nich dostatočný. „Európske pravidlá navyše nebudú prepojené s ochranou dlhodobej udržateľnosti ukotvenou v Ústave SR a nezohľadňujú jej potrebu na dlhodobom horizonte,“ vysvetľuje rozpočtová rada. RRZ má preto obavu, že zrušenie existujúcich výdavkových limitov môže odporovať ústave a zákonu o rozpočtovej zodpovednosti.

Na základe doterajších informácií rada predpokladá, že táto zmena môže paradoxne viesť k pomalšiemu trvalému ozdravovaniu verejných financií, a teda k jeho odďaľovaniu. „Dôvodom je napríklad nedostatočná konsolidácia v tomto roku, alebo využitie dočasných opatrení ako exspirácia energopomoci, resp. znižovanie veľkosti druhého piliera ako konsolidačných opatrení, ktoré však neznamenajú trvalú konsolidáciu,“ upozorňuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia