Pravidlá podpory hypoték pre mladých by sa mali meniť

06.09.2017 (11:30)

Podpora pre mladých by mala mať od budúceho roka formu daňového bonusu a jeho výška má byť 50 % zo zaplatených úrokov na hypotéke.
Podpora hypoték pre mladých sa bude zrejme meniť. Poslanci posunuli do druhého čítania návrh novely zákona o dani z príjmov, v rámci ktorej má mať podpora pre mladých formu daňového bonusu a jeho výška má byť 50 % zo zaplatených úrokov na hypotéke. Daňový bonus za zaplatené úroky môže pritom podľa návrhu rezortu financií dosiahnuť maximálne 400 eur za zdaňovacie obdobie.

Porovnajte si aktuálne úrokové sadzby na hypotékach pre mladých

Suma úrokov musí byť vypočítaná z poskytnutého úveru, najviac však zo sumy 50 000 eur na jednu nehnuteľnosť. Momentálne je výška podpory tri percentuálne body zo schváleného úroku. Z toho o dva body znižuje výšku úrokovej sadzby štát cez svoj príspevok, ďalší jeden bod pridáva banka.

Ak novela prejde v navrhovanom znení, tak mladí, ktorí si budú brať hypotéku po 1. januári 2018, už budú musieť byť pri prijímaní štátnej podpory sami aktívni. Nebude sa totiž už automaticky odpočítavať z výšky úroku ako v súčasnosti, ale daňový bonus si bude musieť uplatniť poberateľ podpory pri ročnom zúčtovaní či daňovom priznaní. Potrebovať na to bude potvrdenie o výške úrokov pri úvere na bývanie, ktoré mu vystaví banka. Daňový bonus si potom bude môcť odpočítať z daní. Keď bude suma daňového bonusu vyššia ako výška dane, o preplatenie daňového preplatku môže požiadať finančnú správu.

Získajte vstupný bonus až 999 EUR

Základné podmienky pre získanie štátnej podpory pre mladých sa nemenia. Vek je stanovený na najmenej 18 rokov a maximálne 35 rokov a limit príjmov je určený ako 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v slovenskom hospodárstve. Nárok na daňový bonus vzniká len jednému žiadateľovi aj v prípade, ak o úver žiada spolu s iným spoludlžníkom. V tomto prípade však platí, že aj spoludlžník musí spĺňať podmienky veku a maximálneho príjmu. Nemení sa doba poskytovania štátneho príspevku, ktorá tak zostáva päť rokov.

Účinnosť týchto zmien sa navrhuje od 1. januára budúceho roku. Znamenalo by to, že novými pravidlami by sa riadili iba poberatelia hypoték, ktoré uzavrú po tomto dátume. Prijímatelia štátnej podpory, ktorí zmluvu o hypotekárnom úvere uzavrú ešte pred koncom tohto roka, dostanú podporu ešte podľa súčasných pravidiel. Plný efekt daňového bonusu na hypotéky sa prejaví až v roku 2023, kedy úplne nahradí existujúci príspevok.

Pripravované nové nastavenie výšky podpory je podľa analytikov pre väčšinu ľudí menej výhodné. Avšak rezort financií si nemyslí, že zmeny v podpore hypoték budú na úkor klienta. Podľa ministerstva ide o opatrenie, ktoré bude zhruba za rovnaké peniaze. Minister financií Peter Kažimír v rámci parlamentnej rozpravy dokonca vyslovil podozrenie, že banky doterajší systém zneužívali, keď trhové úrokové sadzby výrazne klesli. Od návrhu si rezort financií sľubuje výrazné zjednodušenie a zníženie administratívnej náročnosti v rámci štátnej podpory pre mladých.
 


Zdroj: SITA, Foto: redakcia