Predaj OTP banky je na spadnutie. Ako to ovplyvní jej klientov? 2.časť

Autor: redakcia
29.01.2020 (09:40)

V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na to, ako môže zamiešať karty na bankovom trhu nový majiteľ OTP banky. Dnes sa pozrieme na to, ako zmenu môžu pocítiť súčasní klienti OTP banky.

O predaji OTP banky sa už v bankových kruhoch hovorí roky, už od finančnej krízy. No tentoraz vraj už záujemcovia podali nezáväzné ponuky: ČSOB, ktorá je dcérou belgickej KBC a Prima banka Slovensko, ktorú vlastní skupina Penta.

Čo to znamená pre klientov

Ak sa predaj OTP banky uskutoční, podľa odborníkov to bude pre klientov dobrá správa. Nový vlastník by do nej mohol naliať viac peňazí a posunúť jej modernizáciu na úroveň jej konkurentov. Pozrime sa, za akých podmienok ponúka účty a úvery ČSOB banka a Prima banka. Sú výhodnejšie?

Účty

Ak by OTP banku kúpila ČSOB, tá má bežný účet Pohoda za 6 eur, čo je rovnaká cena ako pýta OTP banka za Aktívny účet. Študenstký účet v ČSOB je však drahší ako v OTP banke. Stojí 3 eurá kým u v OTPčke len 1 euro.

Prima banka, ďalší záujemca o OTP banku, ponúka Osobný účet za 3,90 eur a študentský za 1,90 eur.
 

Úvery

Čo sa týka spotrebiteľských úverov ČSOB ich má drahšie (od 5,5%) ako OTP banka (od 3,5%). Prima banka na spotrebu požičiava od 5,9% na rok.

Hypotéky

Hypotéky pri trojročnej fixácii má najlacnejšie Prima banka, kde sa úrok pohybuje od 0,6%, ČSOB požičiava na bývanie do 0,85% (FIX 3 roky). Úroky na hypotékach v OTP banke začínajú od 0,8%.

Na rozdiel od účtov, kde pre všetkých klientov platia rovnaké podmienky, pri úveroch výška výslednej úrokovej sadzby závisí aj od rizikového posúdenia klientov. A práve v posudzovaní rizikovosti sa jednotlivé banky môžu líšiť.

Pri fúziách zvyčajne klienti starej banky používajú dočasne aj staré čísla účtov a majú zachované aj staré produkty. Po prechodnej dobe, ktorá trvá zvyčajne niekoľko mesiacov, si budú musieť zvoliť produkty novej banky alebo odísť ku konkurencii. Držať v ponuke portfólio starej banky je administratívne náročne a neoplatí sa.

OTP banka Slovensko v číslach

  • Pôsobí na Slovensku od roku 2002
  • Po ťahajúcom sa ozdravení Investičnej rozvojovej banky ju v privatizácii kúpila v roku 2001 maďarská OTP banka za 16 miliónov eur a zriadila z nej svoju dcéru na Slovensku
  • OTP banka je v posledných rokoch stále v strate, v roku 2018 prerobila skoro 4 milióny eur
  • Základné imanie banky je 68,5 milióna eur, čím je deviatou najväčšou na trhu
  • Má 62 pobočiek, najmä na juhu Slovenska v mestách s maďarskou menšinou, 686 zamestnancov, skoro 18 tisíc firemných klientov, 192 tisíc retailových klientov

Foto: Ivan Sedlák